There are currently 4 names in this directory beginning with the letter E.
E
Ejchelkraut Ryszard
Ryszard Ejchelkraut urodził się 20 stycznia 1924 roku w rodzinie wojskowej, mieszkającej w Koszarach Szkoły Podchorążych Piechoty w latach 1926- 1939. Jest miłośnikiem i popularyzatorem lokalnej historii. Jest Prezesem Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty działającego przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Ostrowskiej. Ryszard Ejchelkraut opracował broszurę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Przybliża tam między innymi postaci: płk Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” -komendanta Okręgu ZWZ-AK-AKO Białystok, podch. Stefana Głowackiego ps. „Ster” -I zastępcę Przewodnika Obwodu AKO Ostrów Mazowiecka, Józefa Rządzkiego ps. "Boryna". W ostrowskiej bibliotece od lat prowadził cykl gawęd o lokalnej historii i świadkach historii. Został udekorowany Odznaką Honorową „Za Zasługi dla ŚZŻAK”.
Engelmayer Ákos
Ákos Engelmayer urodził się w 1938 w Segedynie. Uczestniczył w rewolucji węgierskiej 1956. Od 1962 studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów pozostał w Polsce, był zatrudniany m.in. jako przewodnik wycieczek oraz tłumacz. W latach 1970–1989 pracował w Interpressie, jako kierownik redakcji węgierskiej oraz szef węgierskojęzycznego czasopisma "Polska". W 1980 przystąpił do NSZZ "Solidarność". Był współzałożycielem Solidarności Polsko-Węgierskiej.
Po przełomie politycznym premier József Antall powierzył mu funkcję ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Polsce. W 1992 złożył listy uwierzytelniające Stanisławowi Szuszkiewiczowi jako ambasador na Białorusi (z rezydencją w Warszawie). Obie funkcje pełnił do 1995. Po odejściu z pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podjął się pracy wykładowcy historii Europy Środkowo-Wschodniej w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, współpracował również ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Obecnie jest m.in. prezesem Wspólnoty Węgierskiej w Polsce. Żonaty z Krystyną Golińską, mieszka w Podkowie Leśnej.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medalem Polonia Mater Nostra Est.
Esterhazy Janos
Janos Esterhazy urodził się 14 marca 1901 roku na Słowacji. Polityk Czechosłowacki Węgierskiego pochodzenia. W latach 30-tych X wieku stanął na czele mniejszości Węgierskiej w Czechosłowacji. Jako poseł do parlamentu Republiki Czeskiej , bronił praw kulturalnych i gospodarczych mniejszości węgierskiej zamieszkałej na Słowacji. W 1942 jako jedyny poseł głosował przeciwko ustawie o wysiedleniu żydów ze Słowacji W 1939 pomagał Polakom organizując po klęsce wrześniowej przerzut Polskich żołnierzy na Węgry. Osobiście przewiózł do Budapesztu generała Kazimierza Sosnkowskiego. Po wkroczeniu wojsk sowieckich został aresztowany na polecenie Gustawa Husaka przez NKWD i wywieziony do więzienia na Lubiance. Zesłany na Syberię, skazany na śmierć przez Trybunał Narodowy w Bratysławie. W 1949 roku powrócił do kraju, ponieważ wyrok śmierci został mu darowany. Do końca swego życia pozostał jednak w więzieniu. Zmarł 8 marca 1957 roku w Czechach. Obecnie trwa proces beatyfikacji Janosa Esterhazego, w którym postulatorem jest ojciec Paweł Cebula - franciszkanin.
Eugeniusz Kruszyński
(ur.1919 r) Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w 1948 r. skazany został na 5 lat więzienia. W 1992 r., już w wolnym kraju, Sąd Wojewódzki w Warszawie orzekł, że Eugeniusz Kruszyński przebywał w więzieniu za działalność polityczną związaną z walką o suwerenność i niepodległość Polski.
[display-posts]