Las kieszonkowy posadzono w Warszawie

przez Monika Tarka-Kilen

Las kieszonkowy lub mikrolas to wynalazek japońskiego botanika. Pierwszy taki projekt powstał właśnie w Warszawie obok Kopca Powstania Warszawskiego. Rośliny zasadzili razem z ogrodnikami mieszkańcy miasta i wolontariusze.

Wspólnie z ponad 100 wolontariuszami posadziliśmy na placu wejściowym do parku Akcji +Burza+ mikrolas według metody japońskiego botanika Akiry Miyawakiego. Las tworzy ponad 2 tys. roślin rodzimych gatunków

– poinformował Zarząd Zieleni.

Na powierzchni 450 mkw. posadzono 800 bylin oraz 1350 drzew i krzewów. Wszystko to rodzime gatunki takie, jak: klony, graby, dzikie jabłonie, wiązy, lipy i jarzęby, a wśród krzewów rośliny wartościowe dla ptaków: derenie, głogi, trzmieliny, jarzęby, czy kaliny.

Las Miyawaki – inaczej las kieszonkowy – to sposób na nawet dwukrotnie szybszy wzrost drzew i krzewów niż na plantacjach leśnych, a także ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych – w tym podlewania. Zakłada sadzenie drzew i krzewów rodzimych gatunków i odmian zgodnie z siedliskiem na bardzo małej powierzchni i w dużym zagęszczeniu – nawet do siedmiu roślin na metr kwadratowy. Założeniem metody jest także aktywizowanie mieszkańców miast, bo takie lasy są sadzone z ich udziałem.

Źródło: Facebook, mat.pras. zz.waw.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej