Celem projektu Symbole Wolności była celebracja obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez 123 lata Polacy walczyli o wolność nie tylko poprzez bezpośrednią walkę z okupantem, ale również przez ochronę filarów państwowości takich, jak sztuka, religia, kultura, ochrona języka i nauki oraz polskiej myśli technologicznej.
Chcieliśmy zwrócić uwagę na patriotyzm heroiczny oraz gospodarczy – dotrzeć do symboli wolności w lokalnych ojczyznach. Realizując „Symbole wolności” promowaliśmy wiedzę historyczną, dotarliśmy do lokalnych świadków historii, przyczyniliśmy się do budowania wspólnoty, a także tożsamości lokalnej i narodowej mieszkańców.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa.
Symbole Wolności składały się z trzech części:
1.Konkursu “Pokaż nam swojego bohatera” – skierowanego do młodzieży. Cel to zachęcenie młodzieży do przyjrzenia się swoim drzewom genealogicznym, do poszukiwania przodków na dawnych fotografiach, w domowych archiwach, do zbierania ciekawostek rodzinnych związanych z historią w ich małych ojczyznach, do zagłębienia się w historię swojego regionu, do odszukania historii zapomnianych oraz tych, które na trwałe wpisały się w życie danej miejscowości – być może stanie się to inspiracją do nagrania filmu lub teledysku.
2. Gali “Symbole wolności”. Celem gali jest wyłanianie z cienia niezłomnych świadków przeszłości, twórców dróg do polskiej niepodległości. Podczas uroczystości wręczane są „Sygnety Niepodległości” oraz “Drzwi do Wolności”.
3. Stworzenia biogramów lokalnych bohaterów.