Mija 86 rocznica śmierci pisarza Aleksandra Świętochowskiego

przez Monika Tarka-Kilen

25 kwietnia 2024 roku mija 86. rocznica śmierci Aleksandra Świętochowskiego – pisarza, publicysty, filozofa i historyka, aforysty, krytyka, publicysty politycznego i działacza społecznego. Pisał pod pseudonimami: Władysław Okoński, Poseł Prawdy, O. Remus, Oremus, Liber, Gezyasz, Nauczyciel.

Była to indywidualność o mocnym charakterze, z przewagą cech dynamicznych. Surowe warunki dzieciństwa i nieustanne trudności późniejsze nie złamały ani nie osłabiły, lecz zawiązały w nim siłę woli, ambicję, dumę, wytrwałość, odwagę, nawet zuchwałość

– tak o Aleksandrze Świętochowskim pisała Maria Brykalska w książce “Aleksander Świętochowski: biografia”.

Aleksander Świętochowski zmarł 25.04.1938 roku w Gołotczyźnie. Zgodnie z ostatnią wolą spoczął na cmentarzu w pobliskim Sońsku. Pozostawił po sobie, oprócz ogromnej spuścizny literackiej i filozoficznej, osobiste pamiątki, które można zobaczyć w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie/ Oddziale Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Willa Alma - dom i miejsce śmierci pisarza.Zdjęcie pisarza ze zbiorów Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Willa Alma powyżej – miejsce zamieszkania i śmierci pisarza.

Źródło: Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej