Kiedy otwarcie sezonu żeglugowego na Kanale Augustowskim?

przez Monika Tarka-Kilen

27 kwietnia na Błoniach rzeki Netty przy Bazie Sportów Wodnych w Augustowie nastąpi otwarcie tegorocznego sezonu żeglugowego. Odbędzie się tradycyjna parada jednostek pływających, która symbolicznie powita wodniaków na wodzie w nowym sezonie żeglugowym. Żegluga Augustowska i inni lokalni armatorzy wyruszą w rejs na półwysep jeziora Rospuda do pomnika „Gołej Zośki”.

Na lądzie zaplanowano prezentację sprzętu i wyposażenia służb mundurowych, pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia działań ratowniczych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nad wodą.

Odbędzie się też piknik rodzinny, można będzie zobaczyć występy zespołów muzycznych, wziąć udział w konkursyach i zjeść pyszne lokalne potrawy. Będzie tez okazja do poznania walorów Kanału Augustowskiego. Inauguracja rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 16:00.

Kanał Augustowski to kanał wodny łączący drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Jest częścią Szlaku Batorego. Wraz z zespołem budowli i urządzeń został ujęty w rejestrze zabytków nieruchomych oraz uznany za pomnik historii. W ramach Kanału Augustowskiego wybudowano 18 śluz. Obecnie w granicach Polski znajduje się 14 z nich, 3 na terenie Białorusi (Wołkuszek, Dąbrówka, Niemnowo), a przez śluzę Kurzyniec przebiega granica polsko–białoruska.

Po kanale pływają statki Żeglugi Augustowskiej, przewożąc rocznie ok. 100 tys. pasażerów na kilku trasach, w tym najbardziej popularnej Papieskiej: port w Augustowie – rzeka Netta – jezioro Necko – rzeka Klonownica – Jezioro Białe – śluza w Przewięzi – Jezioro Studzieniczne i powrót (którą na odcinku od Augustowa do Studzienicznej 9 czerwca 1999 r. w czasie 7 godzin płynął sztandarowym statkiem Serwy papież Jan Paweł II). Serwy zwodowano w 1962 r. w Gdańsku; kolejny statek – Sajno – w 1960 r. (pływał on kiedyś po Wiśle jako Świtezianka), natomiast najmłodszego Perkoza w 1971 r. Dwa pierwsze statki mieszczą 203 pasażerów, natomiast trzeci mieści na pokładzie 74 osoby.

Po Kanale Augustowskim można pływać kajakiem. Jeśli natomiast chce się zwiedzać z brzegu, można wybrać przejeżdżkę wzdłuż kanału samochodem lub rowerem. Popularne są również piesze wycieczki wyznaczonym szlakiem zielonym. Szlak ten zaczyna się w Augustowie i kończy w Mikaszówce. W Augustowie znajduje się także Muzeum Historii Kanału Augustowskiego

HISTORIA KANAŁU AUGUSTOWSKIEGO W NAJNOWSZYM ODCINKU “WYNALAZKÓW Z POLSKI RODEM”.  OBEJRZYJ JUŻ TERAZ!

 

Źródło: Żegluga Augustowska, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej