Czy wiedzieliście, że magnetofon to polski wynalazek?

przez Monika Tarka-Kilen

To Polak wymyślił pierwszy magnetofon! Od słowa “nagrać” nadał mu nazwę “Nagra”. Polak wymyślił kamerę, którą można wziąć do ręki i dzięki temu zrewolucjonizował kino. Kamerą zwaną aeroskop nakręcił pierwszy film dokumentalny. O tych dwóch geniuszach opowiada Krzysztof Ziemiec w kolejnym odcinku “Wynalazków z Polski rodem”. 

Zobaczcie ten odcinek a będziecie zdumieni! Usłyszycie  o geniuszu, który na równi z braćmi Lumiere, zrewolucjonizował kinematografię. Mowa o wynalazcy, filmowcu Kazimierzu Prószyńskim. Kamera, którą bierzemy do ręki, odmieniła kino. To aeroskop, który w 1908 r. wymyślił i opatentował Kazimierz Prószyński – filmowiec, pasjonat kina, twórca wielu wynalazków. Nakręcił nią w Londynie pierwszy na świecie film dokumentalny. Aeroskop to była pierwsza na świecie, ręczna kamera filmowa!

Usłyszycie też w tym odcinku o Stefanie Kudelskim – szwajcarskim wynalazcy pochodzenia polskiego, któremu zawdzięczamy magnetofon nagrywający dźwięki! Bez tego nie byłoby reportaży radiowych! Wiedzieliście?

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wykorzystano materiały z filmu dokumentalnego “Naukowa kawaleria” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego, produkcji Stowarzyszenia Scena Kultury oraz zasobów filmowych Studia Gołąb.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej