STRONA INTERNETOWA FESTIWALU: www.festiwalnnw.pl
Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbywa się od 2008 roku. Jest to interdyscyplinarny projekt, łączący w sobie takie dziedziny sztuki, jak: film, muzyka, teatr, wystawy, książka, radio. To miejsce gdzie można zobaczyć, posłuchać i dotknąć najnowszej historii Polski. Film to jeden z elementów naszej misji przywracania pamięci o bohaterach oraz opowiadania o różnych drogach do wolności. Festiwal jest bezpłatny i otwarty dla każdego.
„W wielości festiwali, zarówno w Polsce, jak i na świecie, brakowało miejsca, gdzie można w sposób wolny i nieskrępowany opowiadać o historii najnowszej. Dlatego moją odpowiedzią, jako filmowca próbującego przebić się z tymi tematami do szerszej publiczności, było w 2008 roku powołanie Festiwalu Filmowego, na którym będziemy pokazywać filmy, ale także toczyć dyskusje branżowe, społeczne i historyczne. I to się udało” – mówi dyrektor NNW Arkadiusz Gołębiewski.
Festiwal odbywa się we wrześniu/październiku w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym, Muzeum Marynarki Wojennej oraz na Placu Grunwaldzkim. Łączy w sobie tradycję festiwalu o niekwestionowanej w środowisku pozycji z innowacyjnością̨ prezentowania tematyki historycznej i wolnościowej. Dzięki swojej randze pozwala autorom filmów niekomercyjnych zaprezentować się widzom, co często jest przepustką do szerokiej publiczności oraz unikalną promocją ich dzieł.
Festiwal jest przestrzenią do rozmów na istotne tematy
Jest ważnym miejscem spotkań twórców filmowych, świadków historii, historyków, wydawców, pasjonatów, Polonii. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są̨ goście z Polski i zagranicy. NNW stał się znaczącym wydarzenim branżowym. Co roku pojawia się coraz więcej zagranicznych gości ( m.in. z Węgier, Czech, Ukrainy, Niemiec, Gruzji, USA, Kresów, Azji). Filmowe opowieści o wolności stały się zaproszeniem otwartym dla twórców z całego świata. W festiwalowych konkursach nagradzane są zarówno filmy polskie jak i zagraniczne.
Są z nami Świadkowie Historii
Festiwal NNW jest jedynym tak bogatym wydarzeniem będącym przestrzenią do spotkań świadków historii, twórców obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość, walki o wolność narodów i jednostki, walki o demokrację, producentów i dystrybutorów filmowych, historyków, autorów książek, publicystów oraz widzów poszukujących wiedzy dotyczącej historii i jej bohaterów.
Rzeczą świadczącą o unikalności NNW jest fakt, że na festiwalowym czerwonym dywanie stoją często obok siebie twórcy filmów i świadkowie historii, którym oddajemy należyty szacunek honorując ich Sygnetami Niepodległości, Drzwiami do Wolności, Platynowym Opornikiem, nagrodą Źródło – pośmiertnie i za życia. Systematycznie zbierane są też odciski dłoni od bohaterów, z których (co jest marzeniem dyrektora festiwalu Arkadiusza Gołębiewskiego) ma powstać w przyszłości w jednym z miast, w Polsce lub na świecie, Aleja Wolności.
Festiwal NNW – ważne wydarzenie branży filmowej
Rozwijany od kilku lat międzynarodowy charakter Festiwalu dodatkowo sprawia, że to najważniejsze wydarzenie branżowe. Platforma łącząca widzów, pasjonatów historii, twórców filmów z tłem historycznym i wolnościowych, producentów, dystrybutorów. Na obrzeżach wielkiego kina toczą się tu dyskusje także przedstawicieli instytucji dokumentujących i zajmujących się historią. Skutkuje to licznymi publikacjami za granicą na temat naszego Festiwalu. W tym roku informowały o nas media m.in. w Japonii, Korei, USA, Norwegii, Niemczech, Czechach, na Węgrzech i Ukrainie.
Na Festiwalu odbywa się od ośmiu lat Pitching Forum oraz warsztaty scenariuszowe filmów dokumentalnych a od trzech lat także fabularnych z historią w tle. Duże zainteresowanie tą działalnością festiwalu sprawiło, że w 2021 roku powstała Akademia Filmowa Festiwalu NNW, której działania skierowane są nie tylko do twórców filmów z historią w tle czy opowiadających o drogach do wolności, ale także do młodzieży i środowisk polonijnych. Możemy się pochwalić sukcesami – powstało już ponad 30 filmów zrealizowanych na podstawie rozwijanych u nas i prezentowanych scenariuszy. Kolejne są już w fazach produkcyjnych. Zależy nam na stworzeniu silnego i wartościowego artystycznie kina historycznego, które poniesie naszą historię w świat.
W 2023 roku po raz pierwszy odbył się w czasie Festiwalu NNW w Gdyni International Film Market z udziałem twórców z całego świata. To był wielki sukces, który odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych i branżowych. Zaowocował m.in. współpracą Festiwalu NNW z Kyoto Historia Festival i rozwijaną w tym roku obecnością Festiwalu NNW na podobnego typu wydarzeniach na całym świecie. W zeszłym roku Festiwal NNW prezentował się po raz pierwszy podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.
Jury i eksperci z całego świata
Filmy Festiwalu NNW co roku ocenia jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata. Dotychczas w składach jury zasiadały takie osobistości jak m.in. Lech Majewski, Martha Coolidge, Adam Sikora, Denes Nagy, Marek Probosz, Bozenna Intrator, Maciej Drygas, Giorgi Gogiberidze, John Grooters, Mykahailo Illienko, Ken Takahashi, Marek Piekarczyk, Paweł Woldan, Anna Ferens, Dariusz Gajewski, Halina Frąckowiak, Tomasz Magierski, Mateusz Werner, Mariusz Malec, Giorgi Gogiberidze.
Festiwal NNW w trasie po Polce i świecie
Festiwal Filmowy NNW rozwija także swoją działalność całoroczną. W kraju i zagranicą w ciagu roku organizowane są Retrospektywy Festiwalu NNW dające możliwość obejrzenia filmów i posmakowania atmosfery festiwalowej także tym ludziom, którzy nie mogli dotrzeć do Gdyni. Zawitaliśmy w ten sposób z Festiwalem NNW do niemal 100 miejsc w Polsce i na świecie. W tym roku panujemy Retrospektywy Festiwalu NNW w Nowym Jorku.
Wartością Festiwalu NNW jest jego ponadpokoleniowy charakter, bowiem do Gdyni co roku przyjeżdża także młodzież, również polonijna a także młodzież amerykańska (dzięki współpracy z największą w USA organizacją zajmującą się propagowaniem historii „National History Day”).
Festiwal co roku zaskakuje, nie tylko nowymi tematami odkrywanymi w pokazywanych filmach, ale także różnorodnością programu, który jest non stop poszerzany starając się odpowiadać na zapotrzebowania filmowców i widzów.
Ważni partnerzy i patroni
W 2016 r. Festiwal uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, którego gościliśmy podczas 10 edycji festiwalu, a w której uczestniczyło już ok. 10 tys. osób z kraju i zagranicy. Możemy się też pochwalić, że zyskaliśmy istotnych partnerów Festiwalu m.in. Miasto Gdynia, Ministra, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Pamięci Narodowej, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, Polską Fundację Narodową, Archiwa Państwowe, Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Festiwal NNW przekracza granice
Festiwal NNW zyskał naśladowców w Czechach gdzie odbywa się bliźniaczy przegląd filmowy „Nezlomni a obetovani”. Liczymy na to, że podane wydarzenia filmowe zostaną niebawem zorganizowane także na Węgrzech, w Gruzji, Mołdawii czy we Włoszech.
“Film to jeden z elementów naszej misji przywracania pamięci o naszych bohaterach. Cieszę się, że ten Festiwal się rozwija i zostaje to dostrzeżone. Wydaje się, że znaleźliśmy właściwy klucz to przekładania trudnej historii na język popkultury. Teraz naszym zadaniem jest wsparcie dla twórców scenariuszy i producentów filmowych, nie tylko warsztatowe, ale także w poszukiwaniu środków finansowych na realizacje ich projektów. Za cel stawiamy sobie by w Polsce powstawało jak najwięcej filmowych historii o bohaterach, realizowanych na wysokim warsztatowym poziomie, dobrych, zwartych i fascynujących. Mądre, profesjonalnie zrealizowane filmy historyczne to potężne narzędzie do wychowania mądrej młodzieży. Dlatego nadal będziemy realizować także projekty skierowane do młodych ludzi” – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW edycja 2024
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Dofinansowanie: 360 000 zł
.
Współfinansowano przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach Programu Operacyjnego: Upowszechnianie Kultury Filmowej
Dofinansowanie: 100 000 zł
.