Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbywa się od 2008 roku. Jest to interdyscyplinarny projekt, łączący w sobie takie dziedziny sztuki, jak: film, muzyka, teatr, wystawy, książka, radio. To miejsce gdzie można zobaczyć, posłuchać i dotknąć najnowszej historii Polski. Film to jeden z elementów naszej misji przywracania pamięci o bohaterach oraz opowiadania o różnych drogach do wolności.
„W wielości festiwali, zarówno w Polsce, jak i na świecie, brakowało miejsca, gdzie można w sposób wolny i nieskrępowany opowiadać o historii najnowszej. Dlatego moją odpowiedzią, jako filmowca próbującego przebić się z tymi tematami do szerszej publiczności, było w 2008 roku powołanie Festiwalu Filmowego, na którym będziemy pokazywać filmy, ale także toczyć dyskusje branżowe, społeczne i historyczne. I to się udało” – mówi dyrektor NNW Arkadiusz Gołębiewski.
Festiwal odbywa się we wrześniu/październiku w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym oraz na Placu Grunwaldzkim. Łączy w sobie tradycję festiwalu o niekwestionowanej w środowisku pozycji z innowacyjnością̨ prezentowania tematyki historycznej. Dzięki swojej randze pozwala autorom filmów niekomercyjnych zaprezentować się widzom, co często jest przepustką do szerokiej publiczności oraz unikalną promocją ich dzieł.
Festiwal stał się przestrzenią do rozmów na istotne tematy. Jest ważnym miejscem spotkań twórców filmowych, świadków historii, historyków, wydawców, pasjonatów, Polonii. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są̨ goście z Polski i zagranicy. NNW stał się znaczącym wydarzenim branżowym. Co roku pojawia się coraz więcej zagranicznych gości ( m.in. z Węgier, Czech, Gruzji, USA, Kresów). Filmowe opowieści o wolności stały się zaproszeniem otwartym dla twórców z całego świata. W festiwalowych konkursach nagradzane są zarówno filmy polskie jak i zagraniczne.
Festiwal NNW jest jedynym tak bogatym wydarzeniem będącym przestrzenią do spotkań świadków historii, twórców obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89, producentów i dystrybutorów filmowych, historyków, autorów książek, publicystów oraz widzów poszukujących wiedzy dotyczącej historii Polski.
Rzeczą świadczącą o unikalności NNW jest fakt, że na festiwalowym czerwonym dywanie stoją obok siebie twórcy filmów i świadkowie historii, którym oddajemy należyty szacunek honorując ich Sygnetami Niepodległości, Drzwiami do Wolności, Platynowym Opornikiem, nagrodą Źródło – pośmiertnie i za życia. Systematycznie zbierane są też odciski dłoni od bohaterów, z których (co jest marzeniem dyrektora festiwalu Arkadiusza Gołębiewskiego) ma powstać w przyszłości w jednym z miast, w Polsce lub na świecie, Aleja Wolności.
Wartością Festiwalu NNW jest jego ponadpokoleniowy charakter, bowiem do Gdyni co roku przyjeżdża także młodzież np. Ta biorąca udział w projekcie #MłodzidlaHistorii (ten konkurs w 2021 roku zorganizowaliśmy już po raz 11). Od kilku lat przyjeżdża do Gdyni także młodzież amerykańska ( dzięki współpracy z największą w USA organizacją zajmującą się propagowaniem historii „National History Day”), która pokazuje w czasie festiwalu swoje filmy czy spektakle teatralne.
Festiwal co roku zaskakuje, nie tylko nowymi tematami odkrywanymi w pokazywanych filmach, ale także różnorodnością programu, który jest non stop poszerzany starając się odpowiadać na zapotrzebowania filmowców i widzów.
Patronat Narodowy nad Festiwalem NNW od 2015 roku sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda, który również zaszczycił nas swoją obecnością podczas trwania Festiwalu NNW.
Co ważne i warte podkreślenia – Festiwal jest bezpłatny i otwarty dla każdego.
Festiwal NNW przekracza granice
Festiwal NNW zyskał naśladowców w Czechach gdzie już drugi rok odbywa się bliźniaczy przegląd filmowy „Nezlomni a obetovani”. Liczymy na to, że podane wydarzenia filmowe zostaną niebawem zorganizowane także na Węgrzech, w Gruzji czy we Włoszech.
“Film to jeden z elementów naszej misji przywracania pamięci o naszych bohaterach. Cieszę się, że ten Festiwal się rozwija i zostaje to dostrzeżone. Wydaje się, że znaleźliśmy właściwy klucz to przekładania trudnej historii na język popkultury. Teraz naszym zadaniem jest wsparcie dla twórców scenariuszy i producentów filmowych, nie tylko warsztatowe, ale także w poszukiwaniu środków finansowych na realizacje ich projektów. Za cel stawiamy sobie by w Polsce powstawało jak najwięcej filmowych historii o bohaterach, realizowanych na wysokim warsztatowym poziomie, dobrych, zwartych i fascynujących.
Mądre, profesjonalnie zrealizowane filmy historyczne to potężne narzędzie do wychowania mądrej młodzieży. Dlatego nadal będziemy realizować także projekty skierowane do młodych ludzi” – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.