Misją naszego stowarzyszenia jest kształtowanie za pośrednictwem sztuki m. in. medium jakim jest film zbiorowej pamięci, ocalenie od zapomnienia i udokumentowanie wolnościowych zmagań Polaków i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także oddanie należnego hołdu bohaterom, świadkom historii, którzy w walce o niepodległość niejednokrotnie ponieśli najwyższą cenę.
Przypominamy i honorujemy ludzi kina oraz historie ludzi niezłomnych, postaci wybitne, a także cichych bohaterów drugiego planu i ich rodziny. Wiemy, iż wartości takie, jak pamięć, tożsamość kulturowa i narodowa , tradycja i patriotyzm budują pojęcie dziedzictwa, staramy się przybliżać te wartości współczesnemu pokoleniu poprzez pokazy filmowe, wystawy, konkursy, koncerty wspólną naukę na warsztatach scenariuszowych, a także co ważne poprzez aktywne dyskusje podczas paneli i licznych spotkań.
Wokół tych idei od lat integrujemy rodzimych twórców i odbiorców filmu jak również przekraczamy granice goszcząc bliższych i dalszych sąsiadów zza granicy. Zazwyczaj festiwal filmowy to czerwony dywan, plejada obleganych i niedostępnych gwiazd. Na naszym festiwalu oprócz dużej dawki dobrego kina, goście mają możliwość wsłuchania się w historie niezwykłe, odbycia ciekawych i nieformalne rozmów, wypicia aromatycznej kawy z bohaterami filmów, twórcami i mistrzami polskiego kina. Jednocześnie, w przyjaznej festiwalowej atmosferze, nie stronimy od podejmowania tematów trudnych i nieoczywistych, tym samym inspirujemy artystów do kreowania alternatywnych standardów wobec kultury masowej oraz do podejmowania tematów odważnych związanych z powojenną historią Polski od roku 1939 do 1989.