Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW) rozwija działalność w zakresie profesjonalnego kształcenia twórców w różnych obszarach aktywności filmowej. Wszelkie około-festiwalowe działania typu warsztaty, kursy, programy rozwoju, od 2021 roku odbywają się pod wspólnym szyldem – Akademii Filmowej Festiwalu NNW.
Akademia Filmowa Festiwalu NNW składa się z czterech projektów:
Kurs filmów dokumentalnych „Pitching Forum Festiwalu NNW”
Rozwój pomysłu z doprowadzeniem go do finalnej formy scenariusza oraz prezentacji projektu przed gronem decydentów podczas Pitching Forum Festiwalu NNW w Gdyni. Struktura kursu jest trzyetapowa: warsztaty scenariuszowe, warsztaty montażowe i trening prezentacji oraz ostatni trzeci etap prezentacja projektu. W ramach kursu odbywają się także konsultacje grupowe i indywidualne.
Kurs dokumentalny ma już 6 letnią historię z dorobkiem kilku filmów, które weszły do dystrybucji telewizyjnej i kinowej. W ramach kursu odbywają się również webinaria, masterclassy, pokazy filmowe. Szkoleniowcy: Maciej Drygas, Anna Ferens, Franco de Pena, Dariusz Dikti, Grzegorz Pacek, Michał Bożek, Arkadiusz Gołębiewski.
Kurs filmów fabularnych „Od first do final draft” .
Dedykowany początkującym oraz doświadczonym twórcom filmów fabularnych. Struktura kursu jest trzyetapowa, pierwszy warsztat „Konstrukcja bohatera filmowego”, drugi warsztat „Struktura i konflikt”, trzeci warsztat „Ostatni szlif” i wieńczący kurs masterclass. W ramach kursu odbywają się także konsultacje grupowe i indywidualne.
Celem kursu jest wypracowanie pierwszej pełnej wersji scenariusza z jego finalnym odczytem z udziałem publiczności. Finałem jest, planowany na listopad w kinie Iluzjon, publiczny odczyt zwycięskiego projektu, z udziałem aktorów.
W ramach kursu odbywają się również webinaria, masterclass, pokazy filmowe. Obecnie trwa pierwszy nabór do pierwszego kursu fabularnego. Szkoleniowcy: Lech Majewski, Wojciech Tomczyk, Dariusz Gajewski, Łukasz M. Maciejewski.
W planach jest także rozwinięcie działań warsztatowych i wybór najlepszych projektów, które zostaną doprowadzone do fazy developmentu i produkcji.
Młodzieżowa Akademia Filmowa – #Młodzi dla Historii.
Jest to rozwinięcie prowadzonego już od kilkunastu lat projektu #Młodzi dla Historii. Obok tradycyjnej formy konkursu #MDH, które finał odbywa się podczas Festiwalu NNW w Gdyni MAF rozwija także swoją działaności edukacyjno-filmowo-historyczną pracując z młodzieżą szkolną w całej Polsce.
MAF podzielona jest na trzy etapy realizacji. Pierwszy etap to wybranie z młodzieżą/szkołami uczestniczącymi w projekcie tematu pracy, jego wstępne opracowanie i przygotowanie do udziału w warsztatach filmowych.
Wśród uczestników pierwszego etapu, zostaną wyłonieni autorzy najciekawszych prac, nad którymi młodzi filmowcy będą pracowali w trakcie drugiego etapu – warsztatów filmowych. Uczniowie, pod okiem specjalistów reżyserów, operatorów filmowych i montażystów poznają tajniki przygotowania profesjonalnego filmu, ale także zdobędą umiejętności w zakresie pełnego wykorzystania możliwości jakie daje ogólnodostępny sprzęt multimedialny, tel. komórkowy, tablet, aparat fotograficzny. Przy okazji uczniowie będą mieli szansę spotkać profesjonalistów z branży filmowej, uczestnicząc w panelach dyskusyjnych i seminariach. Pierwsze warsztaty filmowe w 2021 roku odbywały się na terenie Centrum Spotkań Kultur w Lublinie.
Zwieńczeniem działań jest wręczenie nagród uczniom, których prace zostaną uznane za najciekawsze. Nagrody zostaną wręczone w trakcie uroczystej gali.
Od kilku lat MDH współpracuje z amerykańską organizacją National History Day, która również zajmuje się propagowaniem i rozwojem projektów o tematyce historycznej dedykowanych młodzieży.
W Młodzieżowej Akademii odbywają się:
warsztaty filmowe dla uczniów, pokazy filmów, spotkanie z twórcami, seminaria filmowe.
Akademia Mediów Polonijnych
Kursy oraz szkolenia z zakresu mediów dedykowanie Polonii, ze szczególnym naciskiem na wschód.
30 września 2021 roku na Festiwalu NNW w Gdyni miała miejsce inauguracja Akademii Mediów Polonijnych. W ramach Akademii przeprowadzamy kilkudniowe warsztaty dedykowane dziennikarzom mediów polonijnych. Poruszymy tematy z zakresu publicystyki, reportażu, prawa autorskiego, opowiadamy o odpowiednim kadrowaniu. Mówimy o przestrzeni komercyjnej w mediach. Organizujemy wywiady i debaty online.
Opiekunami merytorycznymi są goście i organizatorzy NNW. W roli tutorów występują m.in. dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, dziennikarz Marcin Wikło, Maciej Pawlicki – producent filmowy i publicysta, Jacek Rozenek – aktor i trener personalny, Barbara Konarska – producent (dział audiowizualny), Waldemar Czechowski – reżyser i dokumentalista, Jarosław Krychowiak – producent (dział audiowizualny).
Odbiorcami warsztatów są dziennikarze lub adepci sztuki dziennikarskiej publikujący w polskich mediach za granicą. Dotyczy to zarówno dziennikarzy telewizyjnych, radiowych, prasowych, jak i grupy skupionej w mediach społecznościowych. Zaprosiliśmy uczestników z krajów kresowych, USA, Japonii, Węgier.
————————————————————————————————————-
Organizatorem Akademii jest Stowarzyszenie Scena Kultury. Partnerami są PISF, FINA, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.
Więcej informacji można uzyskać na stronie Festiwalu NNW.