Zmarła najstarsza Polka. Gliwice żegnają 116-letnią Teklę Juniewicz.

przez Monika Tarka-Kilen

Nie żyje Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii i druga najstarsza kobieta na świecie. Osoba, która przeżyła ponad wiek, a dokładnie 116 lat, 2 miesiące i 9 dni. Stulatka była niemal do końca swoich dni aktywna i samodzielna. O jej śmierci poinformował Urząd Miasta Gliwice, gdzie mieszkała od ponad 70 lat.

Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni

– poinformował Urząd Miasta Gliwice na stronie internetowej. Urzędnicy zaznaczają, że nastrasza Pola przez całe życie była bardzo aktywna.

Pani Tekla nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty, a także kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała. Uwielbiała towarzystwo i podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę, z którą była bardzo związana

Tekla Juniewicz nie żyje. Była najstarszą Polką i jedną z najstarszych kobiet na świecie

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca w 1906 r. we wsi Krupsko w Austro-Węgrzech, na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Polski nie było wtedy na mapie świata. Jej mama Katarzyna zmarła podczas I wojny światowej w wieku zaledwie 30 lat. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Wychowaniem Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21 – gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa – podlicza jeden z portali internetowych.

Jak można wyczytać we wspomnieniach, opublikowanych na stronie gliwice.eu, Tekla Juniewicz po wyjściu za mąż przeprowadziła do Borysławia. Po II wojnie światowej, wraz z dwiema córkami, rodzina trafiła do Gliwic w ramach repatriacji. Starszy od niej o 22 lata mąż zmarł w wieku 96 lat.

Po jego śmierci, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka.

W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dra Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Autentyczność wieku pani Tekli udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.

W 2017 r. pani Juniewicz została najstarszą żyjącą Polką. W kwietniu tego roku, po śmierci Kane Tanaki z Japonii, stała się drugą pod względem wieku osobą na świecie.

Najstarszą osobą na świecie jest 118-letnia Francuzka Lucile Randon , urodzona 11 lutego 1904 r.

Źródło: Onet, TVN24, PAP. Gliwice.eu, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej