Katyński Marsz Cień po raz siedemnasty przejdzie ulicami Warszawy

przez Monika Tarka-Kilen

W najbliższy weekend 2024 roku ulicami Warszawy przejdzie XVII Katyński Marsz Cieni. To coroczny hołd dla blisko 22 tysięcy polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

14 kwietnia 2024 roku o godz. 15.00, spod byłej siedziby Muzeum Wojska Polskiego (Aleje Jerozolimskie 3), wyruszy ponad 250 rekonstruktorów, aby przejść ulicami Warszawy. Marsz poprzedzi msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym w kwietniu 1940 r. Rosjanie strzelali w tył głowy, do końca wierni Polsce – nie mogą zostać zapomniani. Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu powinna być żywa, dlatego coroczny przemarsz przez historyczne centrum stolicy w ciszy i skupieniu wzbudza refleksję o tych, którzy jako żołnierze września 1939 r., a później jeńcy sowieckich obozów, nie powrócili już do swoich domów – zamordowani przez Rosjan zostali zakopani w katyńskich dołach. Komuniści przez dziesiątki lat zwalczali ich pamięć. Zapraszamy, aby Państwo towarzyszyli nam tego dnia w ciszy i skupieniu w tej symbolicznej ostatniej drodze polskich jeńców, wsłuchując się na postojach w ich przejmujące wspomnienia

– zaprasza Jarosław Wróblewski, koordynator XVII Katyńskiego Marszu Cieni.

W tegorocznym marszu wezmą udział rekonstruktorzy z różnych stron Polski. Marsz w milczeniu przejdzie przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Całość zakończy się symbolicznie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej.

Trasa XVII Katyńskiego Marszu Cieni:

godz. 15.00 – b. Muzeum Wojska Polskiego – rozpoczęcie Marszu
godz. 15.20 – kościół pw. Świętego Krzyża – czytanie obozowych listów do rodzin
godz. 15.40 – pl. Zamkowy – odczytywanie listy zabitych polskich oficerów
godz. 16.10 – pl. Krasińskich – wspomnienie zamordowanych duchownych
godz. 16.30 – pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej – zakończenie Marszu

Wydarzenie organizują Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Zobacz film dokumentalny „Marsz Cieni”

Dokument opowiada historię tego szczególnego wydarzenia ustami rekonstruktorów, wcielających się w rolę poszczególnych postaci. Ukazuje jak kolejne pokolenia Polaków, w tym także to najmłodsze, przejmują pamięć po zamordowanej przez Sowietów elicie. Jest także innym sposobem spojrzenia na działania grup rekonstrukcyjnych w Polsce.

Źródło: IPN, mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej