Oddawali swoje najcenniejsze pamiątki ojczyźnie. Wystawa zbiorów Funduszu Obrony Narodowej w Gdańsku

przez Monika Tarka-Kilen

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się 6 czerwca otwarcie wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Celem ekspozycji jest zaprezentowanie srebrnych pamiątek pozyskanych wśród społeczeństwa polskiego przez polskie władze państwowe w ramach ogólnonarodowej zbiórki prowadzonej w latach 1936-1939 w ramach Funduszu Obrony Narodowej (FON).

Prezentacja obiektów w Gdańsku, gdzie ogromne znaczenie ma obywatelska powinność na rzecz służby ojczyźnie, jest niezwykle istotna, a te eksponaty mają właśnie taki charakter. Są wyrazem miłości do ojczyzny i patriotycznej odpowiedzialności

– mówił w czasie wernisażu zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak. Z kolei w liście do zwiedzających Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Gliński napisał, że ta niezwykła ekspozycja będzie doskonałą lekcją historii i patriotyzmu:

Są to wyjątkowe przedmioty, posiadające osobiste lub patriotyczne dedykacje które spontanicznie oddano, aby wzmocnić w ten sposób finansowo obronność Polski w przededniu II wojny światowej. Uzupełnieniem zaprezentowanej w Gdańsku części kolekcji srebrnych przedmiotów jest list pochodzący ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, z podziękowaniem za przekazanie konia w darze na FON, napisany w maju 1939 r.

Wystawa na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest bezpłatna i dostępna będzie do 30 września 2023 roku.

Czym był Funduszu Obrony Narodowej (FON)?

Polacy niezwykle ofiarnie zasilili przed II wojną światową Fundusz Obrony Narodowej (FON), zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej – nieruchomościami, kosztownościami a nawet zbożem i zwierzętami rzeźnymi. Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 r. niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzynek ze srebrem przewieziono z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały II wojnę światową, najpierw w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, a po wojnie przeniesiono je do Tuluzy.

„Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej Polska odzyskała w 1976 r. W latach 1978–1988 zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zinwentaryzował ponad 18 000 przedmiotów. Z tego względu, a także dla symbolicznego choćby wyrównania wojennych strat w zbiorach, decyzją dysponenta skarbu Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum otrzymało na własność 1840 obiektów.

23 stycznia 2023 r. Muzeum Narodowemu w Poznaniu przekazano pozostałych ponad 16 000 sreber Funduszu Obrony Narodowej. Obecnie w ramach projektu: „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce prezentowane są wystawy obiektów z tego zespołu.

 

Źródło: Mat.pras./MIIWŚ

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej