Archikatedra Warszawska ma swoją pierwszą w 700-letniej historii stałą drogę krzyżową

przez Monika Tarka-Kilen

Powstawała cztery lata, jest dziełem rzeźbiarza Łukasza Krupskiego, będzie pierwszą obecną na stałe w Archikatedrze Warszawskiej drogą krzyżową w 700-letniej historii świątyni. W poszczególnych stacjach Jezus jest nierozerwalnie związany ze współczesnym człowiekiem, ale także z miastem. W jednej ze stacji góruje nad ruinami Warszawy, symbolizując nadzieję dla mieszkańców rejonów ogarniętych wojną.

Poświęcenie drogi krzyżowej będzie miało miejsce 17 marca w piątek o godz. 17.30. Poświęcenia dokona kard. Kazimierz Nycz, a rozważania drogi krzyżowej poprowadzi bp. Michał Janocha. Z kolei płaskorzeźb opowie o swoich inspiracjach.

Autorem drogi krzyżowej w Archikatedrze Warszawskiej jest artysta rzeźbiarz Łukasz Maria Krupski, autor statuetek Festiwalu Filmowego NNW: nagrody im. Janusza Krupskiego i nagrody im. bł. Władysława Bukowińskiego. Jak napisał na swoim Facebooku:

Pracowałem nad nią od czterech lat. Zapraszam wierzących i niewierzących. Wierzących bo w tych czternastu tablicach zawarty jest obraz najważniejszej drogi w historii człowieka, niewierzących dlatego, że to miejsce jest jednym z najważniejszych świadków naszej historii i kultury. Będą to pierwsze eksponowane na stałe stacje drogi krzyżowej w 700-letniej historii tej świątyni.

Praca nad stacjami drogi krzyżowej trwała cztery lata i była dla rzeźbiarza nie tylko artystycznym, ale także osobistym i intymnym wyzwaniem, o czym wspominał w wywiadzie dla portalu Opoka.

Moja droga krzyżowa zaczęła się 10 kwietnia 2010 roku, kiedy w katastrofie smoleńskiej zginął mój ojciec Janusz Krupski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zaangażowałem się wówczas w artystycznie upamiętnienie tej narodowej tragedii. Droga krzyżowa, która zawiśnie w archikatedrze, jest dla mnie domknięciem i rozliczeniem się z wydarzeniami sprzed 13 lat.

Warszawska katedra nie tylko jest świadkiem historii Polski – w jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu odbywały się śluby, koronacje dwóch władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja, ale także jej bohaterem.

W czasie II wojny światowej była świadkiem męczeństwa Polaków, na jej posadzce umierali powstańcy, w końcu sama została zburzona przez hitlerowców. Droga krzyżowa jest więc opowieścią, która tu szczególnie pasuje

– wyjaśnia w Opoce Łukasz Krupski.

Jego płaskorzeźby są wyjątkowe, stworzone na miarę naszych czasów, cierpienia Jezusa wplecione są w obrazy miasta i wizerunek współczesnego człowieka. Jezus umiera na krzyżu pośród zbombardowanego przez hitlerowców miasta. Katedra – duchowe serce Warszawy – razem z miastem zostało zniszczone, zmiażdżone i przebite, ale też razem z miastem podniesie się z gruzów – Zmartwychwstanie.

Kiedy rzeźbiłem tę stację, bomby spadały na Ukrainę. Warszawa jako miasto ma także twarz ukraińskich miast, symbolizuje cierpienie każdego człowieka

– mówi w wywiadzie dla Opoki Krupski. Na stronie Archikatedry Warszawskiej można przeczytać, że na płaskorzeźbach w obrazie zniszczonej Katedry i miasta możemy dostrzec perspektywę człowieka i perspektywę Boga, które splatają się na tej najważniejszej Chrystusowej drodze krzyżowej i na tylu innych, którymi sami podążamy. Przypomniane zostały słowa spoczywającego w Katedrze Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana Wyszyńskiego, który tak mówił w czasie kazania w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, 23 września 1975 r.

Miejsce, w którym stoimy jest niezwykle wymowne. Tędy przechodził front wojenny, gdy w czasie powstania warszawskiego wojska niemieckie wdarły się tutaj, gdzie stoi pomnik obrońcy ludu, marszałka Małachowskiego, aby założyć front na linii od Kaplicy Literackiej do Kaplicy Prymasowskiej. Z drugiej strony broniły się oddziały powstańcze. Tędy biegła linia frontu, tutaj lała się krew. Tutaj też wypowiadano nadzieję i oczekiwanie, że Bóg strąci mocarzy z tronu, a walczących powstańców poderwie z prochu do życia.

Opis całej drogi krzyżowej i wszystkie płaskorzeźby można obejrzeć TUTAJ

Droga Krzyżowa w Archikatedrze Warszawskiej. Źródło: Facebook

Źródło: Facebook, Opoka, Parafia Archikatedry pw. św Jana Chrzciciela w Warszawie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej