Warsztaty dla dzieci w bibliotece w Pacanowie

przez Anna Cholewa

„Gordonki”, „Multisensoryczny Maluch”, „Kodowanie w bibliotece” oraz „Mały majsterkowicz” to cykl zajęć dla dzieci do siódmego roku życia dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty odbyły się w Bibliotece Gminnej w Pacanowie.

Od czerwca, popołudniami i w soboty, trwały w Bibliotece Gminnej w Pacanowie specjalne zajęcia dla dzieci w wieku od 0 do 7 lat w ramach projektu „Witaj smyku, mały czytelniku”. Pieniądze przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

„Gordonki” to cykl zajęć umuzykalniających metodą Edwina Gordona dla dwóch grup wiekowych 0-2 i 3-6 lat. Metoda ta polega na kształtowaniu wrodzonych predyspozycji muzycznych dziecka. Główną rolę w procesie budowania zdolności muzycznych dziecka odgrywa środowisko. Jeśli jest to ubogie środowisko muzycznie, to wtedy uzdolnienia z którymi dziecko przyszło na świat zaczynają się stopniowo obniżać.

W metodzie gordonowskiej najważniejszym elementem zajęć jest głos ludzki wspomagany instrumentami typu: dzwonki, grzechotki, ksylofon itp. Śpiew jest najważniejszym punktem umuzykalnienia, ponieważ kształcenie języka muzycznego ma związek ze środkami komunikowania się – słuchaniem, gestykulowaniem, mową, czytaniem oraz pisaniem. E.E. Gordon uważa, że zdolności muzyczne kształtują się do dziewiątego roku życia, a potem się stabilizują. Według jego teorii najwięcej bodźców ze środowiska muzycznego odbierają małe dzieci, zdolności te potem wraz z wiekiem maleją.

„Multisensoryczny Maluch”, to były zajęcia wspierające rozwój niemowląt i dzieci poprzez stymulację zmysłów. ”Kodowanie w bibliotece” to zajęcia z kodowania z wykorzystaniem robotów Ozobotów, a „Mały majsterkowicz” to cykl zajęć dla dzieci 0-7, podczas których młodzi adepci uczyli się jak pracować z narzędziami, samodzielnie tworzyli tablice manipulacyjne i zabawki drewniane.

Duża grupa dzieci wraz z rodzicami znalazła w bibliotece to, czego potrzeba małym dzieciom do prawidłowego rozwoju, a tym samym świetnie się bawiąc i spędzając czas w grupach rówieśniczych.

Niezmiernie się cieszymy, że mimo trudnych czasów, które mamy – po raz kolejny liczne grono dzieci w wieku 0-7 skorzystało z naszej oferty około-czytelniczej. To ważne, aby od najmłodszych lat oswajać dzieci z przestrzenią biblioteki i obcowania z książką. – podsumowuje pani Anna Szcześniak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pacanowie.

Źródło: ug.pacanow.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej