Wyklęte rodziny podziemia antykomunistycznego – wykład w Ostrołęce

przez Monika Tarka-Kilen

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędzie się spotkanie z Robertem Radzikiem pt. „Wyklęte rodziny”, autorem wielu publikacji na temat podziemia antykomunistycznego – opowie o rodzinach zaangażowanych w działalność niepodległościową po 1944 roku. Spotkanie odbędzie się, w czwartek 18 kwietnia o godz. 18.00 Wstęp wolny.

W czasie spotkania przedstawiony zostanie los rodzin uczestniczących w konspiracji i walce zbrojnej, jak również tych wspierających partyzantkę: Gajdów (powiat tarnobrzeski i mielecki), Sralów (Podhale), Kołakowskich (ciechanowskie), Maruszewskich (ciechanowskie), Wojszów (ostrołęckie), Stepnowskich (ostrołęckie), Dybowskich (Dolny Śląsk), Kakowskich (przasnyskie), Żebrowskich (łomżyńskie).

Przykładem są też rodziny nagradzane za pomoc bohaterom podziemia niepodległościowego przez organizatorów Festiwalu Filmowego NNW. W marcu tego roku, podczas Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW, po raz pierwszy w historii uhonorowano jednocześnie aż czterech braci – bohaterów podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Sygnetami Niepodległości pośmiertnie uhonorowani zostali Żołnierze ZWZ-AK a potem Konspiracyjnego Wojska Polskiego obwodu Sieradz: bracia Stanisław, Czesław, Tadeusz i Antoni Bartolikowie. Najstarszy z braci po kolei wcinał młodszych w działalność konspiracyjną.

Po raz pierwszy podziękowano im za to co zrobili dla Polski

– mówił Grzegorz Bartolik odbierając Sygnety Niepodległości dla członków swojej rodziny. To pokazuje, jak ważny jest to temat i jak wiele rodzin angażowało się w pomoc i walkę płacąc za to wykluczeniem, szykanami, wyrzuceniem z pracy a nawet życiem.

Robert Radzik to absolwent wydziału dziennikarstwa i nauk politycznych oraz podyplomowych studiów organizacji i zarządzania w Wyższej Szkole im. Leona Koźmińskiego. Problematyką antykomunistycznego podziemia niepodległościowego zajmuje się od początku lat 90. Swoje indywidualne badania historyczne koncentruje na dziejach podziemia narodowego na Białostocczyźnie i Mazowszu Północnym.

Źródło; Festiwal NNW, MŻW.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej