Mazowieckie kapliczki odkryte na nowo przez młodzież. Każda z nich ma swoją historię

przez Monika Tarka-Kilen

W ciechanowskim Muzeum Szlachty Mazowieckiej wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu plastyczno-literackiego “Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu”. W przygotowanie prac zaangażowało się około 700 uczestników, którym w realizacji prac pomagali nauczyciele,  rodzice, dziadkowie. Nagrodzono 67 prac.

Finał konkursu odbył się 22 marca na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie . To była już trzecia edycja konkursu historyczno-literacko-plastycznego Moje Mazowsze, który jest adresowany do dzieci i młodzieży.

Kreatywność przy tworzeniu prac była niezwykła. Dzieci przygotowując swoje prace, zastosowały różne techniki i formy dzięki którym powstały bardzo oryginalne prace.
Na konkurs wpłynęło 700 prac 67 zostało nagrodzonych

– informuje Muzeum.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik . Nagrody Laureatom i Wyróżnionym wręczyli p. Wiesława Krawczyk – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i zarazem Wiceprzewodnicząca Rady Muzeum oraz p. Robert Kołakowski – Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Ten konkurs, to nie tylko namalowanie obrazka czy napisanie eseju, to przede wszystkim zanurzenie się w historii miejsc, historii ludzi, i z tego nurzania się po głębinach przeszłości wydobywanie ich na światło dzienne. Jak zauważyła jedna z uczestniczek gali: opisaną do konkursu kapliczką zaczęli się interesować i odwiedzać coraz liczniejsi lokalsi. Opowieści o fundatorach, zdjęcia przodków, wydarzenia, a nawet legendy związane z niektórymi kapliczkami i krzyżami robią wrażenie. To idzie młodość proszę Państwa, na szczęście nie wszystka taka niezainteresowana własnym podwórkiem

– czytamy na Facebooku pisma historycznego “Reduta”.

Źródło: Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Reduta/Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej