Jak dbać o zachowanie pamięci i tożsamości dyskutowano podczas Retrospektywy NNW w Sieradzu

przez Monika Tarka-Kilen

Ciekawa dyskusja miał miejsce w Sieradzu podczas Retrospektywy Festiwalu NNW. Ważne w dzisiejszych czasach zagadnienie i jednocześnie wyzwanie dla filmowców, samorządowców, historyków, oświaty – “PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ – Jak dbać o pamięć historyczną”. Uczestnicy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: jak dbać o pamięć historyczną, kierowaną głównie do młodego pokolenia oraz odnieść się do tak istotnych kwestii jak: rola władz samorządowych, instytucji kulturalnych (Domów Kultury) i oświatowych (Kuratoria) w prowadzeniu i wspieraniu edukacji historycznej oraz krzewieniu postaw patriotycznych. Ponadto poruszana była sprawa roli filmowców w takich działaniach oraz sposobów na to jak opowiadać historię młodym ludziom tak, by była dla nich pasjonująca.

Podczas dyskusji zastanawiano się przede wszystkim co zrobić, żeby przeszłość była pamiętana przez młodych ludzi.

Do tego potrzebni są pasjonaci, zarówno w szkole, jak i poza nią np. w domu kultury i to już na poziomie lokalnym

– mówił dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Z kolei reżyser i producent Maciej Pawlicki  podkreślał, że jeżeli chcemy do młodzieży dotrzeć z historią poprzez film to nie może on być historyczną nudą. Biorąca udział w dyskusji licealistka z Młodzieżowej Rady Miejskiej opowiadała, że pokochała historię, bo jej nauczycielem jest człowiek z pasją, który organizuje dyskusje historyczne. Jej zdaniem młodzież zainteresuje się historią, jeżeli jej nauka nie będzie się opierać na datach i suchych faktach, jak to jest obecnie w większości szkół. Młodych ludzi  bardziej zainteresują ciekawe historie i żywy przekaz. 

Rafał Matysiak –wiceprezydent Sieradza – mówił m.in. o konkursie “Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”, którego finał już po raz czwarty odbył się w Sieradzu. Jego uczestnicy, młodzi ludzie, mogą pogłębić swoją wiedzę o bohaterach i zapoznać się z ich losami. To nie tylko doskonała okazja do zwiększenia świadomości historycznej, ale także do uczczenia pamięci tych, którzy oddali swoje życie za Polskę.

Arkadiusz Gołębiewski – reżyser i dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci opowiadał także o organizowanych przez Festiwal warsztatach filmowych dla młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej. Dzięki takim zajęciom młodzi ludzie odkrywają historie bliskie ich miejscu zamieszkania, mogą się przekonać, że historia – pokazana w nowoczesny sposób – może być ciekawa.

Maciej Pawlicki –producent i reżyser filmowy mówił o tym na ile film fabularny o tematyce historycznej może zainteresować młodego widza historią, nawiązując odbioru przez widzów filmów fabularnych „Panna Opętana” a także “Legiony”. Wspominał, że odbiór “Legionów” przez młodzież był fantastyczny dlatego, że to również film o miłości. Młodzież chodziła na film po kilka razy a historycy mieli żal, że historia legionów nie została ukazana w całości, tylko poprzez miłość fikcyjnych bohaterów.

Weronika Szczepaniak i Anna Grabarczyk – przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sieradzu odniosły się do warsztatów filmowych dla młodzieży jako skutecznej formy zainteresowania młodych tematami historycznymi. Wspominały także o tym, że to nieprawda, że młodzi ludzie nie interesują się historią. Dowodem na to jest wielomilionowa widownia niektórych programów historycznych na You Tube czy Tok Toku, które przedstawiają historię w sposób barwny i pomysłowy, a nie przez suche fakty i daty, jak to ma miejsce w większości szkół.

Debatę prowadził Krzysztof Ziemiec.

ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE Z BUDŻETU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej