Zero waste – nowy projekt dla eko-edukatorów

przez Anna Cholewa

W listopadzie wystartował projekt „Szkolimy Ekoedukatorów”. Jest to inicjatywa organizowana w ramach programu edukacji ekologicznej „EkoPaka”, mająca na celu wykształcenie większej ilości wykwalifikowanych ekspertów, którzy będą edukowali młodzież w sprawach zmian klimatycznych.

Organizatorem programu jest INTERSEROH Zakład Utylizacji Odpadów w Warszawie. Firma zajmuje się pogłębianiem świadomości ekologicznej w Polsce już od wielu lat. W ramach tegorocznej edycji programu, oferuje ona dostęp do podręcznika i specjalnego pakietu materiałów edukacyjnych. Za udział w programie i ukończenie szkolenia, uczestnikom przysługuje specjalny certyfikat edukatora EkoPaki. Tak o grupie docelowej projektu „Szkolimy Ekoedukatorów”, wypowiedziała się Katarzyna Kaca, menedżerka projektu:

Chcemy aby do naszych materiałów miały dostęp tylko osoby, które rzeczywiście, tak jak my interesują się edukacją ekologiczną oraz będą wykorzystywały te materiały w pracy z dziećmi, zgodnie z naszymi sugestiami. Szukamy także osób chętnych do współpracy przy organizowaniu spotkań z edukacji ekologicznej dla dzieci na terenie całej Polski.

Jak podkreślają organizatorzy, EkoPaka to przede wszystkim nauka przez zabawę. W ten sposób najefektywniej przekazuje się wiedzę młodemu pokoleniu, które jest głównym targetem akcji.

Do tej pory, w ramach programu, dzieci były uświadamiane w tematach takich jak zamykanie obiegu surowców: tworzywa sztuczne, drewno, papier, aluminium i inne metale, szkło oraz postępowanie z bioodpadami, elektroodpadami i opakowaniami wielomateriałowymi.

Tym razem, program został rozszerzony o promowanie idei zero waste. Zero waste to stosunkowo nowe określenie, które symbolizuje jednak dobrze znaną zasadę, że niczego nie należy marnować. Jak podkreślają środowiska naukowe, jedynym sposobem na zwalczenie zmiany klimatu jest ograniczenie konsumpcji, a co za tym idzie, efektywne wykorzystanie dostępnych materiałów.

Ponadto w ramach EkoPaki, omawiane będą zagadnienia segregowania odpadów oraz ekoprojektowania opakowań i zjawiska nadmiernego pakowania produktów.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej