Ten film powstawał blisko 20 lat! “Ulmowie. Błogosławiona rodzina” – już w kinach

przez Monika Tarka-Kilen

Historia bohaterskiej rodziny Ulmów, która oddała życie za ratowanie Żydów już w kinach. Od 25 sierpnia można oglądać w całej Polsce dokument w reż. Dariusza Walusiaka – “Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. Reżyser po raz drugi podszedł do tego tematu, tym razem szukając odpowiedzi na pytanie: dlaczego Józef i Wiktoria Ulmowie podjęli takie ryzyko? Dochodzi do niezwykłych wniosków.

Film przedstawia zderzenie dwóch światów – nazistowskich Niemiec i polskiej rodziny katolickiej. Dokument jest nominowany do nagrody Złotego Opornika tegorocznego Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 27-30 września.

Film “Ulmowie. Błogosławiona rodzina” powstawał 20 lat!

Gdy rozpoczynały się do zdjęcia do filmu, niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich niezwykłą historią. Mimo to reżyser, Dariusz Walusiak, zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, odkrywał nowe fakty, badał motywacje i uczucia zarówno pozytywnych bohaterów tej opowieści, jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pierwszym rozmówcą nagranym w 2004 roku był brat Józefa Ulmy. Dzisiaj tak on, jak i kilkunastu innych świadków, których wypowiedzi zarejestrowano na potrzeby filmu, już nie żyją.

Pretekstem do zamknięcia i opowiedzenia nareszcie tej historii stało się jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii Kościoła. Po raz pierwszy na ołtarze trafia cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko! Ten bezprecedensowy fakt nadaje dziełu reżysera ostateczny kształt. Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana w swojej rodzinnej Markowej 10 września 2023 roku.

“Ulmowie. Błogosławiona rodzina” nie jest już w pierwszej kolejności filmem o zbrodni i nienawiści, lecz o nadziei i miłosierdziu. Jest opowieścią o dobru, które pokonuje zło; o sensie poświęcenia; o człowieczeństwie, które triumfuje. Zapraszamy na seans, który będzie duchową przygodą, który wzruszy, ale także zainspiruje, pozwoli widzowi odpowiedzieć na kilka pytań w świetle postawy rodziny Ulmów. Wszak oni są już świętymi, a święci to wzór do naśladowania.

– informuje producent dokumentu Rafael Film

Gdzie można zobaczyć film “Ulmowie. Błogosławiona rodzina”?

“Ulmowie. Błogosławiona rodzina” można zobaczyć w wybranych kinach w całej Polsce. Cały czas aktualizowaną listę kin można znaleźć na stronie producenta dokumentu Rafael Film.

Film nominowany jest w tym roku do nagrody Złotego Opornika 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 27-30 września. Film będzie można wtedy zobaczyć na bezpłatnym seansie.

 

Źródło: mat.pras./Rafael Film

Źródło: materiały prasowe – Rafael Nim, Festiwal Filmowy NNW.

We wrześniu beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej, którą Niemcy zamordowali za pomoc Żydom

Kto zamordował rodzinę Ulmów? Szokujące wyniki śledztwa w “Historii jednej zbrodni”. Film już w kinach

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej