Film o bitwie pod Monte Cassino już w kinach! O czym są “Czerwone maki”?

przez Monika Tarka-Kilen

“Czerwone maki” to historia Jędrka – młodego chłopaka, sieroty wyrwanej przez armię Andersa z piekła sowieckich łagrów. Chłopaka ślepo zakochanego w poznanej w Iranie Poli. Bohater trafia z II Korpusem do Włoch, gdzie pod Monte Cassino, strzegącym drogi do Rzymu, trwają zacięte walki. To w skrócie fabuła pierwszego polskiego filmu fabularnego opowiadającego o bitwie pod Monte Cassino. Film w kinach od 5 kwietnia!

O czym jest film “Czerwone maki”?

Historyczne wydarzenia zostały w filmie pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów. Historia miesza się z fikcją, ale film to w założeniu hołd dla polskich żołnierzy, którzy z bohaterstwem zdobyli Monte Cassino. Zdjęcia do produkcji realizowane były w różnych krajach: Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce. W obsadzie znaleźli się m.in. Michał Żurawski, Mateusz Banasiuk, Nicolas Przygoda, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Szymon Piotr Warszawski i Radosław Pazura.

Film został zrealizowany tak, by trzymać widza w napięciu. Trwa wyścig z czasem, widzimy planowanie natarcia i czujemy ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu. Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Jednak jak w każdym dobrym filmie nasz bohater musi przejść przemianę.

Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawiają, że Jędrek musi przewartościować swoje życie. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino. Ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Obsada filmu “Czerwone maki”. Kto gra generała Andersa?

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka – Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu.

Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał – Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk czy Radosław Pazura.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Krzysztof Łukaszewicz, twórca takich tytułów jak: „Karbala”, „Orlęta. Grodno ‘39”, „Lincz” czy „Generał Nil”. Za zdjęcia odpowiada Arkadiusz Tomiak, za scenografię – Marek Warszewski, za kostiumy – Agnieszka Sobiecka, a za charakteryzację – Karolina Kordas. Kierownikiem produkcji jest Andrzej Besztak, a film wyprodukowała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Realizacja „Czerwonych maków” przebiega dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dystrybucją filmu zajmie się Kino Świat.

Źródło:mat.pras./PISF

Źródło: Facebook/WFDiF

Źródło: mat.pras.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej