We wrześniu beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej, którą Niemcy zamordowali za pomoc Żydom

przez Monika Tarka-Kilen

To będzie wydarzenie bez precedensu. Watykan podjął decyzje o beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej. Papież Franciszek zatwierdził 17 grudnia 2022 roku dekret o męczeństwie rodziny, którą 24 marca 1944 r. w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu zamordowali niemieccy żandarmi. Zginęło też ośmiu Żydów, którzy byli ukrywani przez rodzinę. Beatyfikacje będzie miała miejsce 10 września 2023 roku w Markowej. 

Zbrodnia w Markowej była czymś co nigdy nie powinno było się wydarzyć. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali Józefa i Wiktorię Ulmów na oczach ich sześciorga dzieci, a następnie zastrzelili dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i półtoraroczną Marię. Kilkoro dzieci osobiście zastrzelił Joseph Kokott. Wiktoria Ulma była w 9. miesiącu ciąży. Podczas egzekucji zaczęła rodzić. Wraz z Rodziną Ulmów zastrzelono ośmioro ukrywanych przez nich Żydów, w tym dziecko. Po zakończeniu masakry Niemcy urządzili libację alkoholową na miejscu mordu.

Donos na rodzinę złożył najprawdopodobniej Włodzimierz Leś, posterunkowy granatowej policji w Łańcucie. Włodzimierz Leś został zastrzelony we wrześniu 1944 roku w wyniku wyroku polskiego podziemia.

Żandarm Joseph Kokott w 1957 r. został aresztowany na terenie Czechosłowacji, a następnie ekstradowany do Polski. W 1958 r. sąd w Rzeszowie skazał go na karę śmierci, lecz Rada Państwa PRL skorzystała z prawa łaski i zamieniła karę na dożywocie, a następnie na 25 lat pozbawienia wolności. Kokott zmarł w więzieniu w 1980 roku. Reszta sprawców nie poniosła kary za popełnioną zbrodnię.

Małżeństwo Ulmów 13 września 1995 roku zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. 17 września 2003 r. biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga otworzył proces beatyfikacyjny m.in. Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. 24 marca 2004 r. odsłonięto w Markowej pomnik poświęcony rodzinie Ulmów. W Markowej zostało także otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

W Talmudzie , jednej z najważniejszych dla Żydów ksiąg , znajduje się następujący cytat :

,, Kto ratuje jedno życie ,ratuje cały świat”

Zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę swojej Rodzinie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej