Kto zamordował rodzinę Ulmów? Szokujące wyniki śledztwa w “Historii jednej zbrodni”

przez Monika Tarka-Kilen

Nowy film znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa – “Historia jednej zbrodni” wszedł do kin 9 czerwca a pod koniec września będzie można go bezpłatnie zobaczyć podczas 15.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni.

Dokument opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące…

Film w reżyserii Mariusza Pilisa jest opowieścią o wartościach, patriotyzmie i bohaterstwie, za które zapłacono najwyższą cenę. Cała rodzina Ulmów – Wiktoria, Józef, sześcioro dzieci oraz siódme nienarodzone – została zamordowana za udzielenie pomocy Żydom podczas II wojny światowej.

Odkrycie przerażającej rodzinnej tajemnicy

Pomysł na realizację filmu narodził się, gdy do zamku w Łańcucie przyszedł list od Grete Wilbers, córki porucznika żandarmerii niemieckiej, Eilerta Diekena. W czasie wojny dowodził on posterunkiem żandarmerii w Łańcucie. Z treści listy wynikało, że jego autorka przeświadczona jest o tym, że jej ojciec pomagał okolicznej ludności w okupowanej przez Niemców Polsce. Tymczasem było zupełnie inaczej – to on właśnie odpowiedzialny był m.in. za tragedię, która spotkała rodzinę Ulmów.

W filmie skonfrontowano dwa odmienne obrazy Diekena – ten prawdziwy oraz ten z perspektywy jego córki i jego działalności po wojnie. Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord. Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

Film zrealizowany w roku beatyfikacji rodziny Ulmów

Historia jednej zbrodni to nie tylko świetnie zrealizowany, trzymający uwagę widzów od pierwszej do ostatniej minuty dokument. To także film misyjny, w służbie prawdy, dopowiadający brakujące elementy historii rodziny Ulmów, nad którymi do tej pory nikt się nie pochylił.

Obraz pojawia się na ekranach kin w szczególnym momencie, kiedy trwają przygotowania do zaplanowanej na 10 września uroczystej beatyfikacji rodziny Ulmów. Będzie to wydarzenie bezprecedensowe w historii Kościoła: po raz pierwszy na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko.

“Historia jednej zbrodni” na Festiwalu Filmowym NNW

Film powalczy w Gdyni o Nagrodę Główną – Złotego Opornika 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Organizatorzy zapraszają na bezpłatny pokaz filmu w dniach 27-30 września 2023 roku. Festiwal odbywa się w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym.

Historia jednej zbrodni/One Crime Story

 


Źródło: mat.pras., Rafael film, YouTube.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej