Ukraińskie głośne filmy w kwietniowym Kinie Szkoły Filmowej

przez Monika Tarka-Kilen

Kino Szkoły Filmowej w Łodzi i Festiwal Kamera Akcja zaprasza na kwietniowe projekcje filmowe. W każdy czwartek miesiąca mocne i ważne tytuły – nagrodzona Złotą Palmą w Cannes „Anatomię upadku” Justine Triet, obsypana nagrodami słodko-gorzką opowieść Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”, wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji „20 dni w Mariupolu” Mstyslava Chernova. W ostatni czwartek kwietnia zaplanowano spotkanie z twórcami pokazywanego na 15. Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni „Sadu dziadka” – dokumentu Karola Starnawskiego.

Dokument absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi Karola Starnawskiego to opowieść o Karolinie, młodej Polce, która wyrusza na wędrówkę przez Wołyń, skąd pochodzi jej rodzina. Jej krewni zostali zamordowani podczas tzw. Rzezi Wołyńskiej w 1943 roku. Karolina wędruje pieszo, towarzyszy jej z kamerą ukraiński operator Oleksandr, a ona zmaga się z bólem traumy. To film o okruchach dobra, o pamięci i godzeniu się z własną przeszłością. To głos młodego pokolenia w procesie pojednania polsko-ukraińskiego. Po seansie, 25 kwietnia 2024 r., odbędzie się spotkanie z reżyserem Karolem Starnawskim.

„Anatomia upadku” (reż. Justine Triet) to jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny i dwóch Złotych Globów, a także Złotej Palmy w Cannes. To mistrzowski thriller, który ogląda się jak pełną napięcia intrygę. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie.

Jeden z ważniejszych twórców współczesnego kina europejskiego Aki Kaurismäki powrócił z kolei w wielkim stylu ze słodko-gorzką opowieścią, która podbija zarówno serca krytyków, jak i publiczności. Obsypany nagrodami film „Opadające liście” (dwie nominacje do Złotych Globów, Nagroda Jury na festiwalu w Cannes, pięć nominacji do Europejskich Nagród Filmowych czy Shortlista do tegorocznych Oscarów, a także wiele innych wyróżnień i nagród) to urokliwa historia na temat życiowych outsiderów. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

„20 dni w Mariupolu” (reż. Mstyslav Chernov) to nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. To bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć, a jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.

Repertuar Kina Szkoły Filmowej:

4/04 / CZW / 19:00
Anatomia upadku, reż. Justine Triet, 150′
GOŚĆ: Michał A. Zieliński, Piotr Pacek. Prowadząca: Agata Gwizdała

11/04 / CZW / 19:00
Opadające liście, reż. Aki Kaurismäki, 81

18/04 / CZW / 19:00
20 dni w Mariupolu reż. Mstyslav Chernov, 94’

25/04 / CZW / 19:00
Sad dziadka reż. Karol Starnawski, 72’
GOŚĆ: Karol Starnawski

Źródło: mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej