Rusza festiwal scenariuszy i scenarzystów. Co przygotowano na 12. edycję Script Fiesta?

przez Monika Tarka-Kilen

18 kwietnia rozpoczyna się 12. edycja Festiwalu Filmowego Script Fiesta. Na widzów czekają bezpłatne pokazy filmów, rozmowy, warsztaty, niezwykła wystawa a także trzy konkursy scenariuszowe.

Poświęcony sztuce scenariuszowej Festiwal Filmowy Script Fiesta odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia w warszawskim kinie Elektronik. Na festiwalu pojawią się m.in. Gabriela Muskała, Marianna Zydek, Małgorzata Szumowska, Lena Góra, Ilona Łepkowska i Krzysztof Zanussi. Panele, w których wezmą udział, będą dotyczyły takich tematów, jak: aborcja czy uchodźcy. Specjaliści z branży odpowiedzą na pytania, jak opisywać trudne historie? Jak mówić o sprawach ważnych, aktualnych? Nie zabraknie także rozmów o scenariuszach poświęconych odważnym interpretacjom przeszłości, wykorzystaniu sztucznej inteligencji, przepracowaniu doświadczeń choroby, a także o dobrych praktykach we współpracy scenarzysty z producentem.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Philip LaZebnik, autor scenariuszy do głośnych filmów animowanych, takich jak: „Pocahontas”, Mulan”, „Książę Egiptu” i „Droga do El Dorado”. Masterclass z LaZebnikiem odbędzie się już w czwartek, 18 kwietnia. W sobotę, 20 kwietnia odbędzie się natomiast masterclass z Krzysztofem Zanussim i projekcja jedynego hollywoodzkiego filmu reżysera „Morderstwo w Catamount”.

W kapitule konkursu na scenariusz filmu zrealizowanego zasiadają Olga Tokarczuk, Jerzy Skolimowski, Maciej Ślesicki, Małgorzata Szumowska, Paweł Maślona, Kaja Krawczyk-Wnuk i Tomasz Habowski. Zwycięzca konkursu otrzyma najwyższą nagrodę scenariuszową w Polsce w wysokości aż 50 tys. złotych. W tym roku o nagrodę walczą filmy „Chleb i sól” Damiana Kocura, „Filip” Michała Kwiecińskiego i „Zielona granica” Agnieszki Holland.

Zwycięzcę drugiego konkursu scenariuszowego, na koncept serialu, wyłoni jury w składzie: Juliusz Machulski, Michał Kwieciński i Kalina Alabrudzińska. Zwycięzca będzie mógł cieszyć się nagrodą w wysokości 20 tys. złotych.

Trzeci konkurs wyłoni scenariusz najlepszego teledysku – tu głos będą mieli widzowie. Swoją nagrodę w wysokości 10 tys. zł na najlepszy koncept scenariusza audio wręczy także Audioteka będąca partnerem Script Fiesty.

Ogłoszenie wszystkich zwycięzców nastąpi podczas gali rozdania nagród w niedzielę, 21 kwietnia.

W trakcie festiwalu w budynku organizatora, czyli Warszawskiej Szkoły Filmowej, będzie można zobaczyć wystawę scenariuszy i zdjęć Janusza Majewskiego, reżysera, scenarzysty i do niedawna rektora uczelni. Scenariusze, które zostaną zaprezentowane, pochodzą z filmów: „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977) i „Lekcja martwego języka” (1979). Wśród fotosów zobaczymy zdjęcia z planów zdjęciowych oraz wyjątkową kolekcję zdjęć prywatnych reżysera, udostępnionych przez jego córkę – Annę Klarę Majewską.

Warto wybrać się także na Noc Teledysków. 19 kwietnia pokazane zostaną najważniejsze klipy ostatniego roku. Zobaczymy teledyski do takich utworów, jak: „Wielkie żarcie” Dr. Misio, do którego scenariusz napisał Wojciech Smarzowski, „Nie całuj” Julii Wieniawy i Dawida Tyszkowskiego, do którego scenariusz stworzył nominowany do Oscara za „Sukienkę” Tadeusz Łysiak, czy „Mori” Dawida Podsiadły z Jerzym Skolimowskim w roli głównej.

Organizatorem festiwalu jest Warszawska Szkoła Filmowa. Wszystkie spotkania, pokazy i warsztaty będą odbywać się w warszawskim Kinie Elektronik i w salach uczelni przy ul. Gen. Zajączka 7. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji na temat Festiwalu Filmowego Script Fiesta www.scriptfiesta.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło: mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej