Znamy finalistów konkursu Pamięć „W” kadrze

przez Monika Tarka-Kilen

1650 fotografii nadesłano w tym roku na konkurs organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamięć »W« kadrze”. 25 października 2022 r. odbył się finał 4. edycji tego konkursu. Prace zostały przesłane nie tylko z Warszawy, ale również z blisko 40 miejscowości w całej Polsce. Pojawiło się też sporo uczestników spoza kraju, najdalsze zgłoszenie pochodziło z Nowej Zelandii.

Chcemy pokazać Powstańcom, że pamięć o Powstaniu będzie żyła. To jest nasze zobowiązanie i to całym świecie. W tym roku otrzymaliśmy zdjęcia z Nowej Zelandii, USA, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, łącznie z kilkudziesięciu krajów świata. Pamięć o Powstaniu stała się częścią polskiej tożsamości, także dla Polaków żyjących na całym świecie

– powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Konkurs fotograficzny „Pamięć „W” kadrze” organizowany jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Zadaniem uczestników jest co roku wykonanie zdjęcia aparatem lub smartfonem podczas uroczystości obchodowych organizowanych w dowolnym miejscu na świecie. Mogą to być koncerty, uroczystości, akcje społeczne – tematem prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Konkursu skierowany jest zarówno do amatorów jak i profesjonalistów. Zgłoszone zdjęcia oceniane są w dwóch kategoriach: zdjęcie pojedyncze i fotoreportaż.

Grand Prix zdobyła w tym roku Monika Szymaszek.

W kategorii: zdjęcie pojedyncze nagrody zdobyli:

I miejsce: Monika Szymaszek

II miejsce: Łukasz Kamiński

III miejsce: Jacek Turczyk

Wyróżnienie otrzymała Klaudia Cybulska

W kategorii fotoreportaż Jacek Turczyk zajął pierwsze miejsce, Edyta Chrząszcz – drugie, trzecie miejsce jury przyznało Piotrowi Łapińskiemu. Zdjęcia można obejrzeć na stronie Muzeum.

Zdjęcia konkursowe oceniało jury w składzie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal (zawodowi fotografowie) i Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).

Źródło: materiały prasowe.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej