Jaki miód najczęściej kupują Polacy? Polska Izba Miodu zbadała nasze preferencje

przez Monika Tarka-Kilen

Najczęściej kupowanym miodem w Polsce jest miód wielokwiatowy, który stanowi aż 80 proc. miodów sprzedawanych w naszym kraju. Kolejne miejsca pod względem popularności zajmują: miód gryczany, spadziowy i akacjowy – poinformowała Polska Izba Miodu.

Według badań przeprowadzonych przez ośrodek SW Research w marcu 2024 r., na zlecenie Stowarzyszenia Polska Izba Miodu, konsumenci przy zakupie miodu w pierwszej kolejności zwracają uwagę na jego rodzaj.

Więcej niż połowa respondentów sprawdza na etykiecie datę ważności, a także kraj pochodzenia. Dodatkowo – niemal 3/4 badanych – deklaruje, że ważna jest dla nich informacja, gdzie został zebrany miód.

Z badania wynika, że aż 80 proc. respondentów kupując miód zwraca uwagę na jego rodzaj. Dane Izby pokazują, że najchętniej wybieramy produkt wielokwiatowy, który stanowi aż 80 proc. miodu sprzedawanego w naszym kraju. Kolejne miejsca pod względem popularności zajmują: miód gryczany, spadziowy i akacjowy.

Jak wskazuje sekretarz generalny Polskiej Izby Miodu Przemysław Rujna, spożycie i produkcja miodu mają w Polsce charakter regionalny; np. na południu kraju najczęściej wybierany jest miód spadziowy, zaś na północy – miód rzepakowy i wielokwiatowy. Z kolei w części wschodniej wybierano miód gryczany, a w zachodniej – lipowy oraz akacjowy.

Źródło: mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej