W Kaliszu otwarto Centrum Integracji Cudzoziemców. W planach kolejne m.in. w Lesznie i Pile

przez Monika Tarka-Kilen

W Kaliszu otwarto Centrum Integracji Cudzoziemców. To jedna z pięciu placówek, które zostały utworzone przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Pozostałe już w najbliższych dniach rozpoczną działalność w Lesznie, Koninie, Poznaniu oraz Pile.

Centrum powstało przy ulicy Nowy Świat 13. W swojej ofercie ma m.in. kursy języka polskiego, kursy adaptacyjne, wsparcie prawne i psychologiczne, a także działania integracyjne i międzykulturowe.

Centrum ma być kompleksową formą pomocy integracyjnej dla cudzoziemców w ich środowisku lokalnym. Jego funkcjonowanie oparte jest na koncepcji tzw. „jednego okienka” i polega na skupieniu w jednym miejscu różnorodnych usług adresowanych do migrantów.

W ramach projektu oferowane będzie wsparcie jak najszerszej grupie cudzoziemców przebywających w subregionie kaliskim, w tym m.in. wsparcie informacyjne, psychologiczne i prawne, a także kursy językowe i kursy adaptacyjne.

W obliczu wojny na Ukrainie i napływu już ponad miliona obywateli Ukrainy do Polski wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dobrze zorganizowana, szybka i dobrze wyskalowana pomoc cudzoziemcom po to, aby mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości

– mówi rodziny minister Marlena Maląg w związku z otwarciem Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu. To jedna z pięciu placówek, które dzięki inicjatywnie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej rozpoczynają swoją działalność na terenie Wielkopolski. Pozostałe już w najbliższych dniach rozpoczną oficjalnie swoją działalność w Lesznie, Koninie, Poznaniu oraz Pile.

Już ponad milion obywateli Ukrainy trafiło do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przed wojną, w obawie o utratę zdrowia i życia. Państwo Polskie oraz jego obywatele w praktyce pokazali światu polską solidarność – heroizm, determinację i ofiarność w niesieniu pomocy. Dzisiaj priorytetem jest bezpieczeństwo przybywających do Polski mieszkańców z terenu Ukrainy, zapewnienie im schronienia, zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych

– mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu ma być również miejscem wspierającym integrację i wymianę kulturową, otwierającym społeczność lokalną na kontakt z osobami przybywającymi spoza Polski, a z drugiej strony dającym cudzoziemcom możliwość poznania i zrozumienia polskiej kultury oraz lokalnej specyfiki i uwarunkowań.

Źródło: gov.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej