Przedszkole Integracyjne w Białymstoku włączyło się do akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Maluchy przygotowują charytatywnie szmaciane laleczki, z których dochód zostanie przekazany na zakup szczepionek ratujących życie i zdrowie najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Przedszkolaki nie tylko uczą się szyć, ale także zdobywają wiedzę na temat innych krajów i uczą się pomagać. To ważna lekcja, która nastawia dzieci prospołecznie i uczy tolerancji.
W akcji biorą udział m.in. maluchy z Przedszkola Samorządowego nr 26 Integracyjnego w Białymstoku. Jak powiedziała dyrektor placówki Beata Juzwowicz w rozmowie z TVP3:
Szyjemy lalki w różnych kolorach skóry, ale również zainspirowała nas grupa integracyjna, są również laleczki z niepełnosprawnościami, na wózku, z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i to też pokazuje dzieciom tę różnorodność.
Część lalek już trafiła do sprzedaży. Można je kupić w Przedszkolu Samorządowym nr 26 w Białymstoku przy ulicy Ciepłej 19. Wysokość datków jest dobrowolna.
Na czym polega akcja „Wszystkie Kolory Świata”?
To już szósta edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej UNICEF Polska „Wszystkie Kolory Świata”. W ramach kampanii, dzieci przygotowują charytatywne szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne – informuje UNICEF Polska.
Poprzednie pięć edycji cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli z miasteczek a nawet wsi.
Dotychczas uczestniczyło w niej ponad trzy tysiące placówek z całej Polski. W sumie udało się zebrać blisko 3,4 miliona złotych na ratowanie życia i zdrowia dzieci w takich krajach jak Sierra Leone, Czad, Sudan Południowy czy Angola.
– mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.
W ramach akcji uczniowie projektują i szyją szmaciane laleczki. Potem nadają im imiona i wskazują kraj, z którego laleczka pochodzi. Na koniec, w przedszkolu czy szkole, odbywa się wystawa lalek, na którą dzieci zapraszają rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy może wybrać laleczkę i zaopiekować się nią, przekazując symboliczną darowiznę. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata.
Ambasadorką akcji jest Majką Jeżowska, która mówi:
Bardzo się cieszę, że ten projekt zyskał taką popularność wśród uczniów i nauczycieli. Jest on szansą na rozszerzenie wiedzy o świecie i poznanie nowych kultur, a jednocześnie niesie realną pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Jestem niezwykle dumna ze wszystkich placówek, które fantastycznie realizowały projekt w poprzednich latach.
Źródło: Unicef,TVP3 Białystok, Facebook