Trwa nabór do konkursu „Zabytek Zadbany 2022”

przez Monika Tarka-Kilen

Do końca stycznia potrwa nabór do kolejnego konkursu „Zabytek Zadbany”. Ma on promować właściwą opiekę nad zabytkami: prowadzone wzorowo prace badawcze, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków.

Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Procedury konkursowe prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa, który przyjmuje zgłoszenia do 31 stycznia.

Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny. Zgłoszeń obiektów wpisanych do rejestru zabytków mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.

Narodowy Instytut Dziedzictwa przypomina, że zgłoszenia do konkursu można składać w kilku kategoriach: Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu; Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); Adaptacja obiektów zabytkowych; Architektura i budownictwo drewniane; Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).

Od tego roku nastąpiła też zmiana regulaminu konkursu. Usunięto punkt, który nie dopuszczał do udziału w konkursie cmentarzy zabytkowych.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują dyplomy Generalnego Konserwatora Zabytów i tablice “Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów, co jest elementem zwiększającym atrakcyjność turystyczną. Dodatkowo zabytki będą prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej