Trwa 25. Festiwal Nauki w Warszawie

przez Anna Cholewa

Warszawski Festiwal Nauki obchodzi w tym roku dwudziestopięciolecie. Ta okazja sprawia, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, a na salach wykładowych znajdzie się wielu naukowców i profesorów. Festiwal rozpoczął się w piątek, 17 września i będzie trwał kolejne 10 dni.

Początki naukowego wydarzenia zawdzięczamy Davidowi Shugarowi, który w 1996 roku przywiózł pomysł na taką formę imprezy ze szkockiego Edynburga. W tym samym roku Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezes Polskiej Akademii Nauki podpisali Porozumienie i powołano do życia Festiwal Nauki w Warszawie.

Dzięki zróżnicowanym formom zajęć i ciekawym tematom, spotkania zaadresowane są do szerokiego grona odbiorców. Nie ważne jest wykształcenie czy wiek, lecz chęć do pogłębiania wiedzy. Co roku udział w festiwalu bierze coraz więcej nauczycieli z uczniami, ale także rodziny z dziećmi. Wszyscy chcą obcować z nauką i poznać jej tajemnice.

Na jubileuszową edycję przygotowano 6 debat głównych, 268 spotkań festiwalowych m.in.  wykładów, warsztatów, pokazów i wystaw oraz 388 lekcji festiwalowych dla klas szkolnych.

Z okazji 25-lecia dodatkowo w programie jest 12 wystąpień wybitnych uczonych takich jak prof. Wojciech Pisula, który wyjaśni co badania na zwierzętach mogą powiedzieć nam o ludzkiej ciekawości czy prof. Ewa Czerniawska, która przedstawi informacje o znaczeniu ludzkiego węchu, na który zwrócono szczególną uwagę podczas pandemii COVID-19.

Festiwal rozpocznie debata na temat „ekonomii zieloności” o godzinie 18:00 w auli starej BUW. Pozostałe dyskusje będą poświęcone ważnym, bieżącym zagadnieniom naukowym i społecznym. Jedną z nich będzie debata pod tytułem „Epidemie kiedyś i dziś” z udziałem psychologa, historyka i socjologa. W repertuarze znajdziemy również takie hasła jak „Internet – dawniej, teraz, w przyszłości, „Życie na Ziemi i w Kosmosie” oraz „Czy nauka może przekroczyć samą siebie?”

Pogłębianie swojej wiedzy to jednak nie tylko uczestnictwo w wykładach czy debatach, ale także możliwość zobaczenia ciekawych miejsc i nauki w praktyce. W tym celu w programie festiwalu znajdziemy także propozycje takie jak wieczorny spacer w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a także warsztaty fizyczno-chemiczne przygotowane dla najmłodszych na Wydziale Chemii UW.

Ważnym punktem Festiwalu Nauki będzie 23 września wysłuchanie zeszłorocznego laureata nagrody „Złota Róża”. Jest to coroczna nagroda Festiwalu przyznawana dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej. Zeszłorocznym wygranym był Łukasz Lamża, a nowy laureat będzie ogłoszony podczas ostatniego spotkania zaplanowanego na 26 września.

Festiwal Nauki zakończą spotkania noblowskie, które odbędą się 18 października.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na której można znaleźć dokładny regulamin oraz daty poszczególnych wydarzeń.

Źródło :Tok fm, festiwal nauki, kozminski.edu

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej