Muzeum w Łowiczu pokazuje, że ludowe motywy stroju łowickiego znowu są w modzie

przez Anna Cholewa

Muzeum Miejskie i Etnograficzne w Łowiczu od połowy 2021 roku realizuje projekt związany ze strojem ludowym. Jest to próba przybliżenia i uwspółcześnienia folklorystycznych tradycji.

Przez sześć miesięcy 2021 roku w Muzeum w Łowiczu realizowano ambitny projekt poświęcony ludowym ubiorom. „Modne-łowickie”, taką nazwę przyjęto, był działaniem artystycznym skierowanym do dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Głównym założeniem było pokazanie stroju łowickiego jako inspiracji dla współczesnej mody oraz sztuki artystycznej i użytkowej.

Nie bez powodu to łowickie muzeum wyszło z inicjatywą projektu związanego ze strojem ludowym Księżaków. To właśnie w jego zbiorach znajduje się największa w Polsce, jeżeli nie na świecie, kolekcja ubiorów mieszkańców księstwa łowickiego.

Pierwsze działania w ramach projektu były skierowane do studentów Akademii Sztuki Pięknych w Łodzi. Był to wykład online: „Strój ludowy z regionu jako historyczne źródło inspiracji”:

Zaprezentowaliśmy bogatą ikonografię dotyczącą stroju łowickiego począwszy od XIX wieku do czasów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem strojów dziecięcych. Na bazie wiedzy zdobytej podczas wykładu studenci łódzkiej ASP wykonywali na konkurs projekty odzieży dziecięcej inspirowanej strojem ludowym – mówi Magdalena Bartosiewicz z Muzeum w Łowiczu.

Projekt dotyczący ludowych ubrań dla dzieci jest jedyny w swoim rodzaju, gdyż takich strojów jest mało i niewiele zachowało się ich w zbiorach. Poza tym projektów modowych skierowanych do dorosłych jest zdecydowanie więcej, więc przed uczestnikami projektu postawiono nieco trudniejsze zadanie. Do konkursu zgłoszono 50 prac w formie wizualizacji. Pojawiły się wśród nich projekty z tkaniny i dzianiny, które zostaną zaprezentowane na wystawach pokonkursowych w Łodzi oraz w Łowiczu.

W samym łowickim muzeum w ramach projektu dzieci oraz dorośli mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, w trakcie których powstały przedmioty inspirowane sztuką i haftem używanym w zdobnictwie stroju ludowego. Uczestnicy zajęć wykonali brosze, wisiorki i bransoletki w technice haftu krzyżykowego i haftu koralikowego.

Kolejnym elementem projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest publikacja książki dla dzieci „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego”.

Album pokazuje w plastycznej formie i przekazującej w przystępny dla dzieci sposób informacje na temat stroju łowickiego. Młodzi czytelnicy będą mogli zobaczyć dawne elementu ubioru, które dzisiaj są już zapomniane – mówi Magdalena Bartosiewicz.

Źródło: skierniewice.naszemiasto.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej