Lokalni badacze historii regionu nagrodzeni w Skierniewicach

przez Anna Cholewa

W 2021 roku Skierniewicki Klub Genealogów obchodzi swoje pięciolecie. Pasjonaci i naukowcy badają przeszłość mieszkańców miasta i jego okolic.

11 grudnia 2021 roku, z okazji piątej rocznicy powstania Skierniewickiego Klubu Genealogów, zorganizowano uroczystość „Z jednego rodu”. W Muzeum Historycznym Skierniewic wręczono zasłużonym badaczom przeszłości legitymacje członkowskie i honorowe.

Wykład wygłosił profesor Wiktor Łyjak, który omówił akta notarialne i hipoteczne pomocne, a nawet niezbędne w badaniach genealogicznych. Kolejnym prelegentem był Jarosław Chęcielewski, który na przykładzie majątku w Raduczu przedstawił strukturę społeczną folwarku w XIX wieku.

W moim referacie powiem o pierwszych wzmiankach o wsi Raducz, historii majątku w XIX wieku oraz rodzinach związanych z tym miejscem: Węgrzewieckich, Grabowskich i Gładkowskich. Opowiem o wyposażeniu i funkcji dworków ziemiańskich oraz mieszkańcach dworku w Raduczu za kadencji Grabowskiego. Omawianie tych zagadnień będzie przyczynkiem do powiedzenia o samym folwarku, jego funkcji oraz struktury społecznej. Oczywiście nie może zabraknąć kwestii źródłowych, czyli zasobu notarialnego dóbr Raducz oraz metrykalnego parafii i Urzędu Stanu Cywilnego w Babsku powiedział Jarosław Chęcielewski.

Na koniec konferencji naukowej Radosław Stefanek z Muzeum Historycznego Skierniewic przedstawił historię skierniewickiego herbu. Herb przedstawia w polu błękitnym krzyż złoty nad belką srebrną, po bokach dwie lilie srebrne, w dole lilia takaż jedna. Herb nawiązuje do symboliki arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, do którego miasto należało od początku swego istnienia w 1457 do 1795 roku. Pozioma linia – belka w środkowej części herbu symbolizuje przepływającą przez miasto rzekę Łupię.

Źródło: skierniewice.naszemiasto.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej