„Malarski poczet żołnierzy wyklętych” w Łochowie

przez Monika Tarka-Kilen

Unikalną wystawę portretów żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego można oglądać w Łochowie na Mazowszu w ramach Retrospektyw Festiwalu NNW. Wystawa obrazów 21 i 22 października jest pokazywana młodzieży w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. W sobotę zwiedzający będą ją mogli zobaczyć w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury.

Autorem portretów jest artysta Piotr Rafałko. Jak mówi, swoimi obrazami chce oddać hołd bohaterom skazanym przez dziesięciolecia na niepamięć.

Chęć upamiętnienia to jednak nie jedyny powód, dla którego zdecydowałem się podjąć ten temat. Bardzo skromna ilość zachowanych fotografii portretowych, często ich słaba jakość, były dla mnie równie istotną motywacją. W wielu publikacjach i na stronach internetowych pojawiają się często te same, prawie nieczytelne fotografie. Czasem rodziny celowo niszczyły zachowane zdjęcia swoich bliskich, żeby utrudnić komunistom ich identyfikację. Innym razem wraz z aresztowaniami i wyrokami, rekwirowane były wszelkie pamiątki, w tym fotografie. Również dzisiaj instytucje państwowe nie zawsze mają zgodę rodzin na publikowanie zachowanych zdjęć – mówi artysta.

Poczet składa się z ponad stu olejnych portretów. Piotr Rafałko cieszy się, że może być w gronie tych, którzy przyczyniają się do utrwalania pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego.

Pomimo dziesiątek lat komunistycznej propagandy, nazywania polskich bohaterów „zaplutymi karłami reakcji”, a niepodległościowych organizacji „faszystowskimi bandami”, pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest dziś przywracana, a ich heroiczna postawa, etos i niezłomność, stają się dla kolejnych pokoleń wzorem patriotyzmu – napisał Rafałko w ulotce informującej o wystawie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej