Poznaliśmy laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury

przez Monika Tarka-Kilen

Wybitny pianista Piotr Paleczny, twórca Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski, wszechstronna aktorka Ewa Dałkowska, wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka, wybitny architekt Witold Cęckiewicz, a także dziennikarz, publicysta i krytyk literacki Krzysztof Masłoń znaleźli się wśród laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla wybitnych postaci polskiej kultury. Nagrody przyznawane są w 17 kategoriach.

Oto lista nagrodzonych :

Kategoria TEATR – prof. dr hab. Jarosław Gajewski oraz Ewa Dałkowska

Jarosław Gajewski to wybitny aktor, pedagog i reżyser, profesor i wieloletni prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Pani Ewa, uhonorowana dwa tygodnie temu Platynowym Opornikiem Festiwalu NNW za całokształt swojej niepokornej twórczości i postawy, to aktorka teatralna oraz filmowa, znana z charakterystycznych i niebanalnych kreacji. Współzałożycielka kultowego Teatru Domowego.

Kategoria FILM – Arkadiusz Gołębiewski

Operator, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Pomysłodawca i spiritus movens Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Producent i autor filmów dokumentalnych ukazujących polską drogę do wolności.

Kategoria LITERATURA – Krzysztof Masłoń oraz dr Wojciech Stanisławski

Krzysztof Masłoń to dziennikarz, publicysta, nagradzany za wybitne osiągnięcia krytyk literacki, skupiający się w swych pracach na związkach literatury z polityką oraz historią. Jeden z najbardziej cenionych dziennikarzy zajmujących się kulturą. Wojciech Stanisławski to publicysta, historyk, współpracownik i członek zespołu kuratorów Muzeum Historii Polski. Specjalista w dziedzinie historii Związku Radzieckiego, Europy Środkowej oraz Bałkanów Zachodnich.

Kategoria SZTUKI WIZUALNE – Ludwika Ogorzelec

Wybitna artystka rzeźbiarka, ceniona za swe nowatorskie podejście do rzeźby i przestrzeni, której twórczość podziwiać można na publicznych wystawach i w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Autorka monumentalnych konstrukcji o powikłanej strukturze, które zdają się zaprzeczać prawom ciążenia.

Kategoria ARCHITEKTURA – prof. dr hab. Witold Cęckiewicz

Wszechstronny twórca, pedagog, będący niepodważalnym autorytetem dla szerokiego grona współczesnych architektów. Profesor Politechniki Krakowskiej, wieloletni członek Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

Kategoria TANIEC – Ryszard Kalinowski

Choreograf, tancerz, pedagog, animator życia kulturalnego, dyrektor artystyczny Lubelskiego Teatru Tańca, z którego zespołem niejednokrotnie miał okazję gościć na najważniejszych scenach tanecznych świata.

Kategoria TWÓRCZOŚĆ LUDOWA – Edmund Zieliński

Rzeźbiarz w drewnie, twórca obrazów na szkle. Szeroko doceniany za swój niebanalny, indywidualny styl. Niezwykle zaangażowany w działania na rzecz Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od lat opisuje i dokumentuje działalność i twórczość ludową Kaszub.

Kategoria EDUKACJA ARTYSTYCZNA – prof. dr hab. Urszula Kryger. oraz prof. dr hab. Bartosz Bryła

Pani Uszula to utalentowana śpiewaczka, pianistka, profesor sztuk muzycznych. Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego oraz instrumentalnego w klasie fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi. Profesor Bryłą jest wybitnym skrzypkiem, cenionym pedagogiem, kierownikiem Katedry Kameralistyki poznańskiej Akademii Muzycznej, profesorem klasy skrzypiec na poznańskiej i wrocławskiej Akademii Muzycznej, a także wykładowcą mistrzowskich kursów wykonawczych w kraju i za granicą. Laureat konkursów, uczestnik znanych festiwali, posiadający w swoim dorobku artystycznym nagrania płytowe dla prestiżowych firm fonograficznych polskich i zagranicznych.

Kategoria KULTURA CYFROWA – Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych z Katowic

Największa e-sportowa organizacja pozarządowa w Polsce, prowadząca szereg innowacyjnych projektów. Stowarzyszenie organizuje ogólnopolski Kongres Sportów Elektronicznych.

Kategoria UPOWSZECHNIANIE KULTURY – prof. dr hab. Irena Poniatowska, prof. dr hab. Zofia Chechlińska oraz Teresa Chylińska

Profesor Poniatowska to muzykolog i przez cztery dekady wykładowca w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i redaktorka kilkuset publikacji i wydawnictw naukowych. Wybitna znawczyni twórczości Fryderyka Chopina, autorka opracowań naukowych, prelegentka, uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, której publikacje i wystąpienia cieszą się międzynarodowym zainteresowaniem. Pani profesor Chechlińska również jest muzykologiem. Jej kariera akademicka jest związana m.in. z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znakomita ekspertka w zakresie twórczości Fryderyka Chopina i polskiej muzyki romantycznej. Zasiada także w Radzie Naukowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Pani Teresa Chylińska to uznana badaczka życia i muzyki Karola Szymanowskiego. Autorka biografii i monografii poświęconych Szymanowskiemu i jego epoce.

Kategoria MUZYKA – prof. dr hab. Piotr Paleczny oraz prof. dr hab. Konstanty Andrzej Kulka.

Profesor Paleczny to wybitny pianista, profesor i pedagog odpowiadający za kształcenie studentów w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Stale koncertuje z najznakomitszymi orkiestrami symfonicznymi na całym świecie. Konstanty Andrzej Kulka to światowej sławy wirtuoz skrzypiec, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wykładowca kursów mistrzowskich.

Kategoria OCHRONA DZIEDZICTWA KUTLUROWEGO – Wit Wojtowicz oraz Jacenty Matysiak

Wit Wojtowicz to historyk sztuki i muzealnik. Członek Rady Ochorny Zabytków oraz wielu Rad Muzealnych, m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Ceniony za swe zaangażowanie w ochronę dóbr kultury. Wieloletni dyrektor Muzeum – Zamku w Łańcucie. Z kolei Jacenty Matysiak jest miłośnikiem Norwida i kolekcjonerem norwidianów, prezesem Fundacji Museion Norwid, której głównym celem jest upamiętnianie twórczości i dziedzictwa Cypriana Norwida. Orędownik stworzenia i współzałożyciel pierwszego Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, gdzie poeta spędził dzieciństwo.

Kategoria OCHRONA DZIEDZICTWA KULUROWEGO ZA GRANICĄ – Stowarzyszenie Rodzina Ponarska

Organizacja pozarządowa kultywująca i upowszechniająca pamięć o zbrodni ludobójstwa dokonanej na Żydach i Polakach podczas okupacji niemieckiej w podwileńskich Ponarach w latach 1941- 1944 oraz badająca losy Polaków na Kresach II Rzeczypospolitej w trakcie II wojny światowej.

Kategoria DESIGN – Dorota Kabała

Projektantka. Autorka cenionych i nowatorskich w zakresie narzędzi przeznaczonych dla osób z wrodzonymi wadami dłoni.

Laureat NAGRODY IM. TOMASZ MERTY MIĘDZY LITERATURĄ A HISTORIĄ – Piotr Semka

Ceniony dziennikarz i publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski. Były działacz wolnościowy i członek opozycji antykomunistycznej.

Kategoria MECENAS KULTURY – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Od lat współtworzy polską kulturę. Szczególne uznanie spółce należy się za konsekwentnie udzielane wsparcie dla Teatru Telewizji, którego jest mecenasem.

Kategoria CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI – Lidia Grychtołówna oraz Jerzy Maksymiuk

Pani Lidia to znakomita pianistka oraz pedagog. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna w Berlinie. Jerzy Maksymiuk to pianista, kompozytor, światowej sławy dyrygent, którego współpraca z Polską Orkiestrą Kameralną położyła podwaliny pod utworzenie orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, a także wieloletni działacz na rzecz uznawanego i cenionego festiwalu Warszawska Jesień.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie lub w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej