Film “Alma Polaca, czyli polska dusza” i spotkanie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim w SDP

przez Monika Tarka-Kilen

Kwietniowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP poświęcone będzie filmowi w reżyserii Arkadiusz Gołębiewskiego “Alma Polaca, czyli polska dusza”. To dokumentalna opowieść o wyjątkowym w dziejach polskiego narodu tygodniu żałoby po katastrofie samolotu prezydenckiego lecącego do Smoleńska. Obserwatorem tego co się dzieje w Polsce jest nie tylko kamera, ale także obcokrajowiec – Wenezuelczyk Luis.

Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia 2024 r., o godz. 18.00, w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie. Zaplanowano projekcję filmu „Alma Polaca, czyli polska dusza” oraz dyskusję z udziałem autora filmu Arkadiusza Gołębiewskiego. Na spotkanie zaprasza dr Teresa Kaczorowska –
przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP.

„Alma Polaca, czyli polska dusza”

Opowieść o Polakach, którym przyszło zmagać się z tragedią narodową po 10 kwietnia 2010 roku, czyli tuż po katastrofie samolotu lecącego do Smoleńska. Kamera przez kilka dni dokumentowała nastrój mieszkańców Warszawy i to co działo się na Krakowskim Przedmieściu, kondukt pogrzebowy, atmosferę w Krakowie w dniu pogrzebu Pary Prezydenckiej. Przewodnikiem widza staje się Wenezuelczyk Luis, który poruszony relacja Polaków na katastrofę, postanawia zgłębić tajemnice polskiej duszy w dniach narodowej żałoby. Osią filmu jest podróż Luisa pociągiem do Krakowa. Razem z nim podróżują na uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej pielgrzymi. Luis rozmawia w pociągu z kilkunastoma osobami, pyta o cechy Polaków, stara się zrozumieć polską historię. Wśród rozmówców głównie ludzie młodzi, którzy w odpowiedzi na zadawane łamaną polszczyzną pytania, starają się przybliżyć złożoność polskiej historii i opisać zjawisko, które można określić mianem polskiej duszy. Film to lustro, w którym możemy się przejrzeć, poruszające osobiste historie, łzy ale także żartobliwe sceny, obnażające także nasze narodowe słabości. Uzupełnienie stanowią materiały archiwalne, dzięki czemu film jest domkniętym zapisem stanu ducha, przypominającym nam tamte tragiczne dni. To pełen zapis narodowej tragedii, jakiej przyszło nam Polakom doświadczyć.

Scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski.
Muzyka: Marcin Pospieszalski.
Zdjęcia: Arkadiusz Gołębiewski, Grzegorz Liwiński, Jacek Niewadzi, Andrzej Wyrozębski.

Kadr z filmu “Alma polaca, czyli dusza polska”

Arkadiusz Gołębiewski – operator, reżyser, producent, scenarzysta filmowy, fotografik, społecznik. Absolwent PWSFTViT w Łodzi. Jako reżyser debiutował fabularyzowanym dokumentem „Jam jest Maryse Boticelise” (1998). Po dwóch udanych realizacjach zdjęć do pełnometrażowych filmów fabularnych nominowanych do Złotych Lwów: „4 w 1” ,„To tu to tam”, skupił się na pracy operatora i reżysera głównie własnych projektów filmowych o polskiej historii najnowszej. Wyreżyserował ponad 30 filmów dokumentalnych m.in. „Historia Kowalskich”, „Kwatera Ł” i „Dzieci Kwatery Ł”, „Kochankowie z lasu”, „Inka. Zachowałam się jak trzeba”, „Solidaruchy z Rakowieckiej”, „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”, „Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim” ‚ „Duchem ciosany”..

Jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni (w tym roku od 4 do 7 października odbędzie się już 16. edycja wydarzenia), na którym prezentowane są filmy poruszające tematykę najnowszej historii Polski, opowiadające o szukaniu dróg do wolności Polski i innych krajów na świecie, a także tej wolności indywidualnej. W trakcie festiwalu NNW odbywają się nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami, twórcami, spotkania branżowe, warsztaty scenariuszowe, sesje pitchingowe filmów fabularnych i dokumentalnych z historią w tle.
Gołębiewski jest też autorem wielu ciekawych projektów filmowych i edukacyjnych: Nakręć dziadka komórką, Młodzi dla historii, Młodzieżowa Akademia Filmowa. Powołał też cztery lata temu Akademię Filmową Festiwalu NNW.
Został uhonorowany licznymi nagrodami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (2016); odznaką ministra spraw zagranicznych “Bene Merito”; Nagrodą “Żeby Polska Była Polską” Towarzystwa Patriotycznego (2013); Nagrodą im. Jacka Maziarskiego (2019),; Krzyżem Zasługi Węgier (2020), wyróżnieniem „Strażnik Pamięci” tygodnika „DoRzeczy” i wyróżnieniem „Człowieka Wolności” tygodnika „Sieci”; Czeską Nagrodą „Strażnik pamięci” (2020); Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023); tytułem Kustosz Pamięci Narodowej IPN (2023); Nagrodą im. Danuty Siedzikówny “Inki” Fundacji Armii Krajowej w Londynie (2016). Jest też Honorowym Obywatelem miasta Ciechanów oraz laureatem licznych nagród filmowych.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej