Warszawa – miasto dwóch powstań

przez Administrator

Fundacja im. Janusza Kurtyki zorganizuje 29 sierpnia wyjątkowy spacer historyczny. Wydarzenie będzie okazją do przejścia szlakiem powstańców warszawskich.

 „Warszawa: miasto dwóch powstań. Śladami Żydów i Polaków w czasie okupacji niemieckiej” to kilkugodzinny spacer po historycznych ulicach Warszawy. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:30, a uczestnicy spaceru rozpoczną wędrówkę spod Sanktuarium św. Andrzeja Baboli przy ul. Rakowieckiej. Trasa prowadzić będzie przez wszystkie istotne zarówno dla powstania warszawskiego, jak i powstania w getcie warszawskim ulice Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia, a zwieńczeniem jej będzie dojście pod Pomnik Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

W powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku zginęło co najmniej pięćdziesiąt sześć tysięcy Żydów, a rebelia ta była pierwszym miejskim wydarzeniem na taką skalę w okupowanej Europie. Powstanie Warszawskie to z kolei jedno z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej, podczas którego zginęło od stu pięćdziesięciu do dwustu tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Bunt z 1944 roku był reakcją na niemożliwe do zignorowania zbrodnie niemieckie, a zapamiętany został jako heroiczna walka młodych ludzi o swoją przyszłość, mimo że od początku szanse powodzenia zrywu były nikłe. Dwa miesiące bezpośrednich walk przyniosły ogromne liczby ofiar, a Warszawa – szczególnie po zachodniej stronie Wisły – została niemal doszczętnie zburzona.

Spacer ma mieć charakter nie tylko dydaktyczny, ale i przypominający o ogromnym poświęceniu rebeliantów i niepowetowanej tragedii ludności polskiej i żydowskiej. Wydarzenie będzie kopalnią historycznych informacji, okazją do poznania szczegółów działań partyzanckich i uzyskania odpowiedzi na wiele wciąż nurtujących pytań, na przykład gdzie odbywały się tajne nauczania; kto organizował fałszywe metryki chrztu i przemycał paczki żywnościowe dla Żydów; kto organizował akcje krwiodawstwa na rzecz ludności żydowskiej; gdzie znajdował się „szlak przerzutu z getta”; gdzie dokładnie ukrywał się Władysław Szpilman albo na czym polegała „Akcja Reinhard”? Jak zapewniają organizatorzy spaceru, uczestnicy na każde z tych pytań, a także na wiele innych, usłyszą wyczerpującą, merytoryczną odpowiedź.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej