Wanda Rutkiewicz sama opowiada o sobie w najnowszym filmie “Ostatnia wyprawa”

przez Monika Tarka-Kilen

„Ostania wyprawa” – to nowy dokument o legendarnej himalaistce Wandzie Rutkiewicz. 13 maja minęła 32 rocznica jej tragicznej śmierci. Himalaistka zaginęła w 1992 roku, podczas swojej ostatniej wyprawy na Kanczendzongę, a jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Miała 49 lat. Przed wyjazdem powiedziała swojej matce, że jeżeli z wyprawy nie wróci, to oznacza, że poszła do klasztoru buddyjskiego. Niektórzy wierzą w to, że właśnie tak się stało.

Wanda Rutkiewicz sama opowiada o sobie

Film “Ostatnia wyprawa” wykorzystuje ścieżkę audio nigdy nie publikowanego audiopamiętnika nagrywanego przez himalaistkę niecały rok przed zaginięciem. Rutkiewicz w ten sposób stała się narratorką filmu o samej sobie. Sama o sobie opowiada a jej głos, rwany oddech, wysiłek przy mówieniu obecny w czasie wysokogórskich wypraw, działają na widza, wprowadzając go do intymnego świata Rutkiewicz.

Czasami myślę, że wspinam się dlatego, aby przekonać się, jak droga jest mi nasza szara codzienność. Wracając poznaję, jak smakuje kubek gorącej herbaty po dniach pragnienia, sen po wielu nieprzespanych nocach, spotkanie z przyjaciółmi po długiej samotności, cisza po godzinach przeżytych w przeraźliwej wichurze (Wanda Rutkiewicz)

O czym opowiada film “Ostatnia wyprawa”?

Reżyserka dokumentu Eliza Kubarska mówi, że film opowiada historię niezwykłej kobiety, która miała marzenia, ambicję ale żyła w trudnych czasach i działała w trudnym, bardzo męskim, górskim środowisku, które niechętnie przyjmowało kobiety.

Atutem filmu są niepublikowane dotąd materiały archiwalne od siostry pani Wandy, Janiny Flis: nigdy nieskanowane taśmy filmowe 16 mm, kasety wideo oraz wspomniane już audio w tym właśnie audiopamiętnik Wandy Rutkiewicz, nagrany na kilka miesięcy przed jej zaginięciem.

Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych. Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik.

To było źródło najcenniejszych informacji o jej stanie ducha – mówiła reżyser filmu podczas światowej premiery dokumentu. Film miał swoją premierę podczas trwającego właśnie festiwalu Millenium Docs Against Gravity 2024.

 

Źródło: Facebook, dzieje.pl, Millenium Docs Against Gravity.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej