Kim był Horacy z Mazowsza? Zakończył się XIX Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego

przez Monika Tarka-Kilen
Zakończył się tegoroczny XIX Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Trwał dwa dni 9 i 10 maja 2024 r. Podczas dwóch majowych dni rozstrzygnięto aż 3 konkursy dla młodzieży: krasomówczy, recytatorski i na prezentację multimedialną o M.K. Sarbiewskim, a także XIX konkurs poezji dla dorosłych, który od 2017 r. odbywa się w dwóch kategoriach: w j. polskim i łacińskim – jest więc nie tylko ogólnopolski, ale międzynarodowy.
To impreza literacko-kulturalno-naukowo-edukacyjna, przywracająca pamięć ks. jezuicie Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu (1595-1640) jako poecie rangi europejskiej (uwieńczonym w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII), a zarazem uczonemu (prof. Akademii Wileńskiej i kolegiów jezuickich, badaczowi literatury) oraz pamięc jako oratora, kaznodziei króla Władysława IV Wazy
– mówi organizatorka Festiwalu Teresa Kaczorowska.
W programie, oprócz konkursów edukacyjnych, znalazły się trzy koncerty, msza św. w intencji „polskiego Horacego” w zabytkowym kościółku w Sarbiewie, prezentacja książki „Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego” i spotkanie z jej autorami: profesorami A. Mikołajczakiem i R. Dymczykiem (UAM Poznań).  A później ks. dr proboszcz Janusz Ziarko zaprosił na integracyjny grill przy zabytkowej sarbiewskiej plebanii.
Pierwszy dzień Festiwalu zakończył się Nocą Poetów w „Sienkiewiczówce” MODR Poświętne, gdzie poetyckie strofy przybyłych poetów, w tym M.K. Sarbiewskiego w nowym przekładzie prof. Elwiry Buszewicz (UJ, obecnej na Festiwalu), były umilane muzyką Macieja Pruchniewicza.
Drugi dzień wypełniło spotkanie literacko-muzyczne „Między wieżą Babel a świątynią ciszy” zorganizowane w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Płońsku oraz zwiedzanie Domu Pamięci w Płońsku. Festiwal zamknęła uroczysta gala finałowa w MCK Płońsk, zakończona koncertem w wykonaniu artystów z Włoch: Dominiki Zamary (sopran), Ennio Cominetti (fortepian) i Andrea Ceccomori (flet ).
Cieszę się, że Festiwal ten wszedł już na stałe do kalendarza imprez regionu, że aktywizuje wiele środowisk nie tylko na płn. Mazowszu, że zachęca naukowców, poetów, artystów, młodzież, a nawet polityków do poznania postaci oraz twórczości M. K. Sarbiewskiego
– mówiła kierująca Festiwalem, jego inicjatorka, pisarka dr Teresa Kaczorowska, prezes Zarządu Academia Europaea Sarbieviana, dziękując wszystkim 16 partnerom i mecenasom za pomoc organizacyjną i finansową, a licznym gościom z Polski i zza granicy za przybycie.
Źródło: Facebook, Teresa Kaczorowska.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej