Europejskie Drzewo Roku rośnie w Polsce! Można je będzie oglądać od kwietnia

przez Monika Tarka-Kilen

Wybrano Europejskie Drzewo Roku. Polska triumfuje po raz trzeci. Żeby zobaczyć najpiękniejsze drzewo Europy wystarczy pojechać do… Wojsławic. Najpiękniejszym drzewem naszego kontynentu jest rosnący tam buk nazywany “Sercem ogrodu”. Drzewo będzie można zobaczyć od połowy kwietnia.

Gdzie zobaczyć Europejskie Drzewo Roku?

Decyzją prawie 39 tysięcy internautów z Europy laur w konkursie przypadł bukowi czerwonolistnemu (Fagus sylvatica), który rośnie w starym parku ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Arboretum Wojsławice znajduje się w Niemczy na Dolnym Śląsku. Przepiękne drzewo ma 200 lat, szacuje się, że zostało posadzone na przełomie XVIII i XIX wieku. Wówczas park był własnością rodu von Pritwitzów. Buk zachwyca rozmiarami i koroną z rozwidlonych konarów. Nie bez powodu drzewo jest nazywane „Sercem Ogrodu”. Niemal wszystkie ścieżki i alejki w parku prowadzą właśnie do niego, podobnie jak żyły i aorty do serca w ludzkim organizmie.

„Serce Ogrodu z Wojsławic” otrzymało ponad 39 tysięcy głosów. To niemal o połowę więcej niż Płaczący Buk z Bayeux we Francji, który zajął drugie miejsce.

Mamy to!!!!!!! Tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2024 należy do naszego buka „Serce Ogrodu” z Arboretum Wojsławice!!!!!! Przed chwilą w Brukseli ogłoszono uroczyście wyniki tego prestiżowego konkursu! Gratulujemy Arboretum, gratulujemy Wam wszystkim i bardzo dziękujemy, że tak chętnie oddawaliście głosy na nasze piękne drzewo! Razem możemy dużo i jeszcze więcej!

– czytamy na profilu społecznościowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Drzewo, jak się dowiadujemy będzie dostępne dla gości Arboretum od połowy kwietnia.

A już od 14 kwietnia zapraszamy do Arboretum w Wojsławicach! Europejskie Drzewo Roku „The Heart of the Garden” będzie tam na Was czekało!

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku jest organizowany już od 2011 r. To inicjatywa konsorcjum 6 europejskich fundacji, które tworzą Environmental Partnership Association (EPA). Przez kilkanaście lat liczba uczestniczących krajów wzrosła z 5 do 15. Europejskie Drzewo Roku jest wybierane przez internetowe głosowanie. W tym roku serca Europejczyków po raz trzeci z rzędu zdobyło drzewo z Polski. Rok temu internetowe głosowanie wygrał dąb Fabrykant z Łodzi, a dwa lata temu dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej.

Jak wygląda Europejskie Drzewo Roku “Serce ogrodu”?

Można to zobaczyć na pięknych zdjęciach opublikowanych przez organizatorów konkursu a także na profilu społecznościowym Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Źródło:Facebook

 

Źródło; Facebook, Ogród Botaniczny UW, Facebook, National Geographic.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej