W Bełżycach odsłonięto uroczyście pomnik słynnego cichociemnego i niezłomnego “Zapory”

przez Monika Tarka-Kilen

Dzisiaj w Bełżycach (17 marca) uroczyście odsłonięto pomnik majora Hieronima Dekutowskiego “Zapory” – żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego, legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich AK i WiN. Zamordowano go 7 marca 1949 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta sprawowana w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach. Po jej zakończeniu w Parku Miejskim w Bełżycach został odsłonięty i poświęcony wykonany z brązu pomnik przedstawiający naturalnej wielkości mjr. Hieronima Dekutowskiego.

Honorowym gościem uroczystości był podkomendny “Zapory” – płk Stanisław Gajewski – urodzony w 1929 r., żołnierz Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Walczył w oddziale majora Hieronima Dekutowskiego ps „Zapora”. Świadek zranienia majora “Zapory” podczas walk z oddziałami UB. W oddziałach “Zapory” zajmował się łącznością, był również wartownikiem.

Na Facebooku Generała Dywizji Janusza Brochwicza-Lewińskiego pseudonim “Gryf” napisano:

Gryf, który poznał Zaporę w partyzantce na Lubelszczyźnie – zawsze mówił o Jego wielkiej szlachetności, wrażliwości a jednocześnie wspominał, że był to najwyższej klasy oficer, doskonale wyszkolony i bezgranicznie oddany Polsce.

Źródło: MŻWiWP, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej