40 lat temu młodzież wystąpiła przeciw władzy w obronie wolności, wiary i krzyża w Miętnem

przez Monika Tarka-Kilen

40 lat temu, w marcu 1984 r.,coraz bardziej przybierał na sile protest uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, niedużej miejscowości koło Garwolina w obronie usuniętych ze ścian klas szkolnych krzyży. “Dramat, który rozegrał się w nocy z 7 na 8 marca 1984 r., poprzedzony był miesiącami zmagań. Po jednej stronie stało 600 strajkujących uczniów – w większości córek i synów z chłopskich rodzin, po drugiej – aparat przemocy totalitarnego państwa”*.

5 marca uczniowie przeprowadzili 20 minutową demonstrację ostrzegawczą a 7 marca proklamowany zostaje przez społeczność uczniowską strajk okupacyjny.

Punktem zwrotnym był 6 marca i przemarsz do Garwolina ponad 350 uczniów, do których dołączyli uczniowie innych szkół – technikum i liceum. Następnego dnia uczniowie proklamują strajk okupacyjny. Zostają w szkole, odmawiają Różaniec i Apel Jasnogórski, śpiewają piosenki oazowe, śpią na matach wyciągniętych z sali gimnastycznej. Do Garwolina i w rejon szkoły kierowane są oddziały ZOMO. Wieczorem, ok. godz. 21, do szkoły wkraczają prokurator i WSW, grożąc uczniom, którzy ukończyli 18 lat, wcieleniem do wojska. Uczniowie uciekają ze szkoły, formując zwartą kolumnę i szosą Warszawa – Lublin (obecnie krajowa 17) idą w kierunku Garwolina. Po drodze, na sygnale, migając błękitnymi światłami, wyprzedza ich kolumna ZOMO i przed miastem, na wysokości stacji benzynowej, blokuje drogę.*

– pisze w 2014 roku w tygodniku “Niedziela” Jan Pospieszalski

Z daleka słychać łomot – uderzenia w tarcze wielkimi pałkami. Dzieci – zziębnięte, zmęczone i głodne, osłabione strajkiem – uciekają po zamarzniętych grudach w pola, przewracają się. Kilka dziewczyn mdleje.9 marca, uczniowie wraz ze swym duszpasterzem ks. Sławomirem Żarskim udali się w pielgrzymce na Jasną Górę. Do dziś znakiem ich obecności jest wotum – krzyż z Miętnego, widoczny na ścianie po prawej stronie bocznego ołtarza w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.*

W czasie strajku o jego zakończenie zabiegał między innymi biskup siedlecki Jan Mazur negocjujący porozumienie w sprawie krzyży w ZSR w Miętnem oraz represjonowanych uczniów i nauczycieli z wojewodą siedleckim oraz ministrem do spraw wyznań Adamem Łopatką.

Strajk zakończył się 6 kwietnia 1984 zawieszeniem krzyża w szkolnej bibliotece na mocy porozumienia między Episkopatem i rządem. Dzieci walkę wygrały.

Młodzi strajkujący mieli po 16-18 lat. W godzinie próby zachowali się bohatersko. Podjęli walkę w obronie krzyża, wiary i wolności.*

W wyniku wydarzeń część uczniów zaangażowanych w strajk nie mogła podjąć ponownie nauki w ZSR w Miętnem. Zredukowano również część etatów, w wyniku czego pracę straciło troje nauczycieli.

Źródło: domena publiczna, Niedziela, afirmacja.info.

* Fragmenty tekstu Jana Pospieszalskiego pochodzą z artykułu pierwotnie opublikowanego w 30. rocznicę strajku w Miętnem w 2014 r. w tygodniku “Niedziela“.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej