“Bez pamięci człowiek traci tożsamość” – w Braniewie odbył się Kongres Środowisk Patriotycznych

przez Monika Tarka-Kilen

W dniach 7–9 marca w Braniewie, z inicjatywy Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczui-Ostrowskiego, odbył się II Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych. Uczestnicy Kongresu mieli okazję zobaczyć dwie projekcje filmowe: “Kochankowie z lasu” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego i “Kryptonim Klasztor. Dopaść Pileckiego” – scenariusz i reżyseria Tadeusz Płużański i Jarosław Mańka, mogli uczestniczyć w koncertach m.in. zespołu Forteca. Walka trwa a także wziąć udział w licznych dyskusjach.

W nazwie Kongresu Środowisk Patriotycznych kluczowym słowem jest „patriotyzm”, który dzisiaj jest różnie definiowany. Ale dla środowisk patriotycznych, dla tych ludzi, którzy rozumieją podstawowe znaczenie tego określenia, oznacza to po prostu umiłowanie ojczyzny i takie działania, aby przynosić jej korzyść – w czasie pokoju, ale także wtedy, kiedy przyjdzie taki moment, aby być gotowym do poświęcenia dla ojczyzny. Bez pamięci człowiek traci tożsamość. Jeżeli wy nie będziecie pamiętać o przeszłości to znaczy, że nie będziecie w jakikolwiek sposób związani ani z tą bliską waszą ojczyzną, ani z ojczyzną, jaką jest Polska.

– mówił w Braniewie zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski.

9 marca 2024 r. w Sali Konferencyjnej w Starostwie odbyło się spotkanie dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, podczas którego zastępca prezesa IPN opowiedział historię żołnierzy, których postacie, związane z wileńską konspiracją, staną na pomniku – mjr. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”, kpt. Jana Borysewicza „Krysi”, kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga „Szczerbca” oraz ppor. Henryka Wieliczko „Lufy”.

Istotnym elementem Kongresu było poświęcenie płaskorzeźby i kamienia węgielnego pomnika Kresowych Żołnierzy Wyklętych oraz msza święta w kościele Świętego Antoniego w Braniewie.

Kongres odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorzy oraz partnerzy wydarzenia to m.in.: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Fundacja „Łączka”.

Źródło: IPN.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej