W biegu Tropem Wilczym pobiegli mieszkańcy 700 miejscowości!

przez Monika Tarka-Kilen

W 700 miejscach w Polsce i na świecie, setki tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem wilczym”. Te symboliczne zawody są częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Co roku w biegu, małe i większe miasta, biegacze amatorzy i całe rodziny, stawiają się na starcie i biegną oddając w ten sposób hołd i dając znak, że pamiętają o tragicznych losach żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Polski, nie tylko z nazistami, ale także z sowietami.  

Polacy rozsiani po całym świecie biegną, by oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia. W Australii odbędzie się pięć biegów, w Stanach Zjednoczonych biegi odbędą się w Chicago i Nowym Jorku. Biegnie Wilno, Londyn, Dublin, Wiedeń. Polacy na całym świecie jednoczą się w tym momencie, by wspólnie pamięć o Żołnierzach Wyklętych kultywować, by aktywnie powiedzieć im dziękujemy

– mówiła rzeczniczka projektu Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem wilczym” Barbara Konarska.

Co roku uczestnicy biegu dostają koszulki z wizerunkami Żołnierzy, którzy stają się patronami biegu. W tym roku kluczem wyboru twarzy bohaterów, które zostały wydrukowane na koszulkach,  była 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.  Wybrani zostali ci żołnierze, którzy najpierw walczyli w powstaniu, a po wojnie działali w drugiej konspiracji. Walczyli z dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim.

Wszystkim startującym w tegorocznych biegach Tropem Wilczym życzę powodzenia, sportowej satysfakcji, ale także głębokiej refleksji nad losami patriotów, którzy nigdy nie poddali się terrorowi komunistycznemu. Ostatni z nich – Józef Franczak „Lalek” poległ w walce w 1963 roku. Życzę, by wszyscy Państwo dotarli do 1963. metra biegu, oddając w ten sposób cześć naszym narodowym bohaterom. Pamięć o nich jest patriotyczną powinnością i racją stanu niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom podziemia antykomunistycznego! Wieczna pamięć poległym!

– napisał w specjalnym liście skierowanym do uczestników biegu Prezydent RP pan Andrzej Duda.

Źródło: Facebook/Tropem Wilczym, Radio Szczecin, Kancelaria Prezydenta RP.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej