W Płocku odsłonięto tablicę upamiętniającą Danutę Siedzikównę “Inkę”

przez Monika Tarka-Kilen

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Stanisława Kostki w Płocku 25 lutego odsłonięto tablicę “Serce dla Inki”, upamiętniającą Danutę Siedzikównę ps. “Inka”, sanitariuszkę 5. Brygady Wileńskiej AK, rozstrzelaną w Gdańsku w sierpniu 1946 roku.

Eucharysti przewodniczył ks.Dyrektor i Proboszcz Wiesław Kania,a homilię wygłosił KS.Jarosław Wąsowicz sdb,który przybliżył osobę i heroizm młodej Danusi. Po zakończeniu wspólnej modlitwy, odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy,której wspólnie dokonali główny celebrans oraz kaznodzieja.

Podczas uroczystości zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Jacek Pawłowicz podkreślił, że Danuta Siedzikówna, która zginęła, mając niespełna 18 lat, to:

ikona podziemia niepodległościowego w Polsce, ikona Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, ikona antykomunistycznego powstania.

Dodał, że jednym. najbardziej wzruszających eksponatów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL są fragmenty butów “Inki”, “w których została wrzucona do dołu śmierci przez komunistycznych morderców. Miała być przez nich skazana na zapomnienie.

Pawłowicz nawiązał też do historii kościoła św. Stanisława Kostki w Płocku – jak zauważył, odnosząc się przy tym do własnych doświadczeń – bardzo związanego z młodzieżą i działalnością niepodległościową w okresie PRL. Wspominał, że to właśnie na terenie tej salezjańskiej parafii w latach 80. XX wieku znajdowała się drukarnia Federacji Młodzieży Walczącej, odbywały się również tajne komplety “o prawdziwej historii Polaków”, w których uczestniczył, a także msze święte za ojczyznę, po których wyruszały na ulice miasta antykomunistyczne demonstracje.

Prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański przypomniał, że Danuta Siedzikówna była jedną z wielu ofiar komunistycznego terroru, podobnie, jak inne “ikoniczne postacie” historii Polski, rtm Witold Pilecki czy gen. August Emil Fieldorf ps. “Nil”. Zwrócił uwagę, że szczątki “Inki” udało się odnaleźć, ekshumować i godnie pochować, jednak miejsc pochówków rtm Pileckiego i gen. Fieldorfa niestety dotychczas nie znaleziono

Źródło:Salezjanie Stanisławówka Płock/Facebook

Źródło:Salezjanie Stanisławówka Płock/Facebook

 

Źródło: MŻWiWP, TVP3, niedziela.pl, Salezjanie Stanisławówka Płock/Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej