W Waksmundzie uroczyście upamiętniono rocznicę śmierci Józefa Kurasia “Ognia”

przez Monika Tarka-Kilen

W piątek 17 lutego w Waksmundzie odbyły się uroczystości zorganizowane w 77. rocznicę ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. Przypomnijmy, że dzień wcześniej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podjęła decyzję o zaprzestaniu organizacji wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia “Ognia” oraz Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

W ramach uroczystości, której organizatorem była Fundacja Pamięć i Wolność, odbyła się msza święta w kościele parafialnym w Waksmundzie a potem Apel Poległych i złożenie wieńców i wiązanek na grobach Żołnierzy mjr. Józefa Kurasia “Ognia” oraz na mogile zamordowanych przez Niemców podczas dwóch pacyfikacji mieszkańców miejscowości.

W poprzednich latach takie wydarzenia organizował podległy resortowi Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Józef Kuraś, pseud. „Orzeł”, „Ogień”, który zmarł 22 lutego 1947 w Nowym Targu. Dzień wcześniej w pobliskim Ostrowsku został otoczony przez grupę operacyjną KBW. Po nieudanych próbach wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł następnego dnia tuż po północy. Miejsca pogrzebania ciała nie udało się odnaleźć. Kuraś był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, oficerem Batalionów Chłopskich, partyzantem na Podhalu w czasie II wojny światowej, pod koniec życia jednym z dowódców oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Źródło: Facebook/Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Nasze Miasto Zakopane.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej