Premiera gry planszowej IPN „Cichociemni. Spadochroniarze AK”

przez Monika Tarka-Kilen

W 82. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie odbyła się premiera gry planszowej „Cichociemni. Spadochroniarze AK, a pierwsi miłośnicy planszówek rozegrali miniturniej.

Centrum Edukacyjne IPN gościło duże grono oficerów Wojska Polskiego, którzy wzięli udział również w prezentacji podstawowych zasad gry. Swoje stoisko wystawiła również Jednostka Wojskowa „Nil”. Autorami koncepcji gry, wyprodukowanej przez Oddział IPN w Krakowie, są Łukasz Płatek i Piotr Żyłko. Naszym celem jest popularyzowanie cichociemnych, czyli doskonale wyszkolonych na Zachodzie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w czasie II wojny światowej byli zrzucani na spadochronach do okupowanego kraju.

Dla Instytutu Pamięci Narodowej edukacja przez zabawę ma olbrzymie znaczenie. Chodziło nam o to, by ta gra była grywalna, przynosiła radość, gdy rozgrywka się toczy. Ale ten ukryty cel, nad którym czuwali Łukasz Płatek i Piotr Żyłko, to było to, aby jednocześnie dzieci, grając w tę grę, zyskiwały ogromny ładunek wiedzy o tym kim byli Cichociemni i czym była Armia Krajowa

– mówił dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. Gościem specjalnym premiery gry był Sławomir Sędziak, syn ppłk. Stanisława Sędziaka cichociemnego, Komendanta Okręgów Nowogródzkiego i Białostockiego AK–WiN.

Misje realizowane przez graczy to prawdziwe akcje, które cichociemni przygotowywali, nadzorowali lub realizowali. Z setek brawurowych operacji AK IPN wybrało te, które obrazują szeroki zakres działań podziemnego Wojska Polskiego wobec okupantów niemieckiego i sowieckiego. Graficzne detale na pudełku, planszy i kartach do gry, przytoczone nazwy ośrodków szkoleniowych, opisy lotów, misji i umiejętności skoczków są uproszczonym odzwierciedleniem losów cichociemnych – spadochroniarzy AK.

Żródło: IPN, mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej