Ruszył konkurs „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”

przez Monika Tarka-Kilen

Tym razem szczególną wagę przykłada się do wspomnień związanych z walkami pod Monte Casino. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. To konkurs, który pomaga poznać losy członków rodziny, budzi wspomnienia, wyzwala rodzinne spotkania i przy okazji wzbogaca archiwa nasza historii.

Celem konkursu jest zachęcanie uczestników do rodzinnych dyskusji i utrwalanie pamięci o losach ich przodków w trakcie II wojny światowej. Konkurs skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych (klasy VI–VIII) i ponadpodstawowych oraz do osób pełnoletnich.

Interesuje nas życie codzienne naszych rodaków pod okupacją niemiecką, zarówno na terenach wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej, jak również w Generalnym Gubernatorstwie. Zależy nam na przypomnieniu martyrologii Polaków w obozach koncentracyjnych zlokalizowanych na terenie dzisiejszej Austrii i Niemiec

– informuje IPN.

W tym roku szczególną uwagę poświęcamy żołnierzom 2 Korpusu Polskiego z uwagi na 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Laureaci wezmą udział w Wyjeździe Pamięci do Włoch zaplanowanym na maj 2024 r. oraz odwiedzą miejsca pamięci i martyrologii ważne dla Polaków na terenie Niemiec i Górnej Austrii.

Uczestnicy konkursu są proszeni o przygotowanie prac pisemnych i przesłanie ich na adres mailowy sztafetapamieci@ipn.gov.pl do dnia 25 marca 2024 r. Szczegóły w regulaminie na stronie IPN.

Koordynator: Julia Kilanowska tel. 61 835 69 86 e-mail: julia.kilanowska@ipn.gov.pl
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych.

Źródło: IPN, mat.pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej