Kolorowy korowód przeszedł ulicami Drobina. Za nami Bakusy czyli Mazowieckie Zapusty

przez Monika Tarka-Kilen

Ostatni weekend karnawału 2023, to tradycyjnie czas zabaw karnawałowych. Mazowsze ma bogate tradycje związane z Bakusami, czyli obchodem ostatków. Tradycyjnie odbywa się tam co roku Przegląd Zespołów Zapustnych, organizowany przez ciechanowskie Muzeum Szlachty Mazowieckiej. W tym roku odbył się w niedzielę 11 lutego w Drobinie. Ulicami przeszedł też tradycyjny kolorowy zapustny korowód.

Kolorowy i długi korowód pełen m.in aniołów, diabłów, kóz i bocianów przeszedł ulicami Drobina.Po odwiedzinach u gospodarzy, ponad 20 zespołów zaprezentowało się na scenie w MOKSiR. Śpiewem, tańcem, muzyką oraz zabawnymi scenkami żegnają karnawał podczas XLl Przeglądu Przebierańców rywalizując o Nagrodę im. dr Ireny Kotowicz-Borowy (pomysłodawczyni wydarzenia).

Występy oceniało Jury w składzie: dr Maria Wojciechowicz, dr Piotr Kaszubowski, dr Tomasz Czerwiński i dr Tadeusz Baraniuk. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

To już po raz 41, ulicami północnego Mazowsza przeszły kolorowe korowody, to obchody zapustów zwane “Bakusami”. Ta lokalna mazowiecka tradycja wydaje się ciągle żywa. Stare symbole zachowane w maskach, takie jak chociażby: koza, koń, niedźwiedź, czy bocian funkcjonują już tylko w formie przeżytku. Osoby przebrane za te postaci, często nie zdają sobie sprawy z ich magicznej treści. Z pokolenia na pokolenie są jednak ich niemymi przekaźnikami.

Zachowana zostaje w ten sposób dla młodych pokoleń aktywność kulturowa i tradycja mazowieckiej wsi. Warto, przywołać tu postać śp. Ireny Borowy, nieodżałowanej etnograf z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, która zainicjowała przeglądy kultury wiejskiej, odbywający się w ostatnich dniach karnawału, zwanej Mazowieckimi Zapustami.

Źródło: Facebook/MSM w Ciechanowie

Źródło: Facebook/MSM w Ciechanowie

Źródło: Facebook, MSM w Ciechanowie.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej