Hołd Pamięci płk.Ignacego Oziewicza już 14 stycznia

przez Monika Tarka-Kilen

Uroczystości upamiętniające pierwszego Komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych, płk.Ignacego Oziewicza, w 58.rocznicę śmierci, odbędą się w Gdyni 14 stycznia.

10 stycznia 1966 r., zmarł płk. Ignacy Oziewicz “Czesław”, “Netta”, “Jenczewski”, pierwszy dowódca Narodowych Sił Zbrojnych (wcześniej dowódca Narodowej Organizacji Wojskowej), w czasie kampanii wrześniowej był dowódcą grodzieńskiej 29. Dywizji Piechoty, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz i Flossenburg. Zmarł i został pochowany w Gdyni.

Uroczystości rozpoczną się 14 stycznia o 11:00 spotkaniem przy grobie płk. I.Oziewicza na Cmentarzu Witomińskim. O 11:15 rozpocznie się wspólna modlitwaw intencji zmarłego i jego rodziny.
Cmentarz Witomiński – Sektor 51 / Rząd 25/ Numer 11.

Z kolei o 12:00 odbędzie się msza święta w intencji płk.I.Oziewicza celebrowana w Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. św. Stanisława Kostki na ul. Tatrzańskiej 35 w Gdyni.

O 13:00 organizatorzy zapraszają do sali u Jezuitów na dwa wykłady. Pierwszy będzie poświęcony postaci płk.Oziewicza a drugi będzie dotyczył Gryfa Pomorskiego.

Na 14:00 zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod tablicą poświęconą Gryfowi Pomorskiemu.

Wnuk pułkownika, Jan Białostocki, który  dba o pamięć dziadka i jego towarzyszy broni powiedział rok temu podczas uroczystości:

Dziękuję, że ta pamięć o dokonaniach Narodowych Sił Zbrojnych jest niesiona jest przez następne pokolenia. Dorastałem w czasach, kiedy dziadek był uważany za bandytę, przez blisko 40 lat ukrywaliśmy się z napisem na grobie dziadka. Nie mogliśmy napisać na nim, że był dowódcą NSZ. Jestem dumny z tego, że miałem takiego dziadka. Będziemy odkłamywać historię na temat NSZ.

Źródło: Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej