Ruszyło wsparcie dla społeczności, które chcą otworzyć Izby Pamięci

przez Monika Tarka-Kilen

Ruszył program „Izby Pamięci” skierowany do organizacji społecznych, stowarzyszeń i fundacji, których celem jest wspieranie aktywności mieszkańców, a także do samorządowych instytucji kultury szczebla gminnego – muzeów, domów kultury i bibliotek, w których strukturach izby pamięci funkcjonują lub mają być utworzone.

Idea stworzenia programu grantowego o zasięgu ogólnokrajowym, który pomoże właściwie chronić i udostępniać lokalne dziedzictwo kulturowe, powstała w resorcie kultury po sukcesie projektu prowadzonego przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”, finansowanego ze środków MKiDN.

Realizacja programu „Izby Pamięci” została powierzona Narodowemu Instytutowi Muzeów, który zapewnia wsparcie finansowe, organizacyjne i eksperckie dla ponad tysiąca muzeów w całym kraju.

Program finansuje działania mające na celu utworzenie i modernizację stałych „Izb Pamięci” o zasięgu lokalnym w ramach dwuetapowego konkursu. W ramach I etapu zakwalifikowane podmioty mają za zadanie zgromadzenie i opracowanie zbiorów oraz przygotowanie koncepcji wystawy stałej, , a także znalezienie dla niej stałego miejsca i gwarancji sfinansowania kosztów stałych przynajmniej przez 10 lat. Natomiast II etap konkursu, który zostanie ogłoszony w 2024 r., skierowany będzie do beneficjentów I etapu, którzy z powodzeniem zrealizują swoje zadania, wezmą udział we wspomnianych warsztatach i przygotują projekty wystaw stałych, a także zapewnią dla nich lokalizację z gwarancją trwałości przez minimum 10 lat.

Organizacja naboru dla nowych beneficjentów planowana jest co dwa lata. Długofalowym efektem programu „Izby Pamięci” jest wzmocnienie wspólnot lokalnych, ich tożsamości i identyfikacji z miejscem zamieszkania. Dodatkowo zakłada się, że izby pamięci powstałe w wyniku udzielonego wsparcia tworzyć będą sieć, która umożliwi ich dalszy rozwój i wzrost kompetencji.

W Polsce działa coraz więcej Izb Pamięci. Oto lista niektórych z nich :

Izba Pamięci Wincentego Pola w Gdańsku Sobieszewie
Izba Pamięci Żydów Lublina
Izba Pamięci Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Izba Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Regionalna Izba Spółdzielczości Bankowej w Kołaczkowie
Izba Pamięci Jana Skali w Namysłowie
Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
Izba Pamięci Sługi Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffman w Brzeziu
Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem
Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej w Łagiewnikach Kościelnych

Źródło: gov.pl, wikimedia commons.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej